חומרי מילוי ועיצוב נפוצים באזור הפנים והשפתיים
25 באוגוסט 2017
טיפול במחלות חניכיים בלייזר – ד״ר אריאל סביון
26 ביולי 2018

הלבנת שיניים בלייזר – ד״ר אריאל סביון

הלבנת שיניים בלייזר – ד״ר אריאל סביון

 

הקדמה - התכהות של השיניים נגרמות בגלל משקאות תוססים ו/או משקאות חמים (קפהתה שחורתה ירוקו/או משקאות אלכוהול (ייןויסקי), ו/או בגלל צבעי מאכל .אי לכךצבע השן עובר שינויים והופך מבהיר לכהה במרוצת השנים.

הבהרת שיניים הפך לטיפול פופולארי בעולם המערבי ובארה״ביחד עם זאתרופא שיניים אינו יכול לחזות תמיד את התוצאה הסופית של ההבהרה במאת האחוזים.

זגוגית השן (האמייל- יש תפקיד חשוב בהבהרת השןשכן ככל שהאמייל שחוק יותר כך אפקט ההלבנה קטן יותר בגלל השתקפות החומר הפנימי (דנטין )דרך האמיילהטיפול אפקטיבי יותר בצעירים (16-45) ופחות במבוגרים בגלל תהליך השחיקה של האמייל.

סוגי הלבנה/הבהרה

 1. הלבנה/הבהרה ביתית הבהרה שמתבצעת באמצעות סדי הלבנה אינדיבידואלי של המטופל, וחומרי הלבנה ביתית בריכוז הנע בין 10% לבין 22%. התהליך ארוך יותר ונע בין עד שבועות בממוצעשימוש לא נכון יכול לגרום לצריבה בחניכיים ו/או לפגיעה במוך השן, ולרגישות יתר עקב שימוש ממושך במי חמצן על זגוגית השן.

 2. הלבנה/הבהרה במרפאה באמצעות לייזר (דיודה ו/או ארביום כרומיום).

 • הלבנת שיניים נעשית בישיבה אחת במרפאת שינייםשיש ברשותה לייזר היעודי לרפואת שיניים (לא קרן אורועברה הכשרה מתאימהעל ידי רופא שיניים בלבד (שינניות לא מוסמכות לבצע הבהרה).

 • חשוב לוודא שהמטופל ביצע ניקוי אבנית לפני, והחניכיים בריאות ללא מחלת חניכיים מתקדמת וללא דימום בנגיעה עם מחדר.

 • ביום ההלבנהתחילה מבצעים פולישאחריו מבודדים את החניכייםעל מנת למנוע צריבה וכוויהולבסוף מניחים חומר הבהרה (מי חמצן בריכוז של 38%) על זגוגית השן בלבד.

 • הבהרת שיניים נעשת באמצעות לייזר דיודההמגיע עם ראש מיוחד להלבנת שיניים שמותקן על הפייבר של הלייזרהפרוצדורה מבוצעת באמצעות הנחת ג׳יל על משטח השן (מי חמצן בריכוז של 38% ) הג׳ל יחודי ומיועד רק לעבודה עם מכשיר הלייזר (מיוצר על ידי החברה עצמה).

 • תהליך הבהרה מתבצע על ידי אנרגיה של הלייזר שנספגת על ידי חלקיקים מיוחדים שנמצאים בתוך הג׳לאשר מאקטבים את מי חמצן (מתבצע ערבוב של הג׳ל עם זרז לפני הנחתו על השןומזרז את תהליך ההבהרה של השן.

 • הקיט של ההבהרה מגיע עם ג׳ל למניעת רגישות שן השיניים לאחר ההבהרההקיט הוא חד פעמי ולא ניתן לשימוש חוזר.

משך זמן ההלבנה עם לייזר 

 • ההלבנה עם הלייזר מתבצעת לפי רבעיםומתחלקת לשני חלקים.

 • חלק א – בכל רבע ההלבנה נמשכת כ-30שניות, בשלושה סיבוביםכלומר כל רבע מקבל אנרגיה בן 90שניות בלבדהמטופל שוהה 10 דקות עם מי חמצן על זגוגית השן.

 • חלק ב – מתבצע אותו דבר כמו חלק אוהמטופל שוהה 10דקות עם מי חמצן.

 • אורך הטיפול עם הלייזר אורך בסה״כ דקות לרבע (שני החלקיםהשווה ל 12דקות לשני הלסתותהשהייה של המטופל עם מי חמצן אורכת כ- 20 דקותאורך ההלבנה עצמה ברוטו נמשכת כ-40דקותוהמטופל יוצא עם שיניים לבנות ללא רגישות ו/או כאבים.

יתרונות הלבנת שיניים בלייזר 

 • הלבנה עם מכשיר לייזר אפקטיביעם ממוצע של הבהרה ב-8 דרגות מהצבע המקורי.

 • ב 75% מהמקרים הבהרה בוצעה בין 8-10 דרגות מהגוון המקורי.

 • ההשפעה של שינוי גוון בליזר בוצעה על פי הגוון ההתחלתי ולא לפי מין או גיל.

 • לייזר אפקטיבי יותר בהלבנת שיניים לעומת תכשירי הלבנה או שיטות הלבנה אחרות.

 • לא נראת רגישות יתר חריגה ו/או חימום של לשכת המוך לאחר הבהרת שיניים עם לייזר דיודה, ברוב המקריםמטופלים כלל לא מתלוננים על רגישות פוסט אופרטיבית לאחר הלבנה.

 • עם מכשיר לייזר ניתן כל חצי שנה להלבין /להבהיר את הגוון ההתחלתי של השן בצורה בטוחה ללא חששולהימנע מנזק על זגוגית השן כתוצאה מחשיפה מועטה של מי חמצן על זגוגית השן.

 • ע״פ מחקר שבוצע לאחרונהכאשר ישנה חשיפה מוגברת של חומר הלבנה על זגוגית השן (הלבנה ביתית), יכול לגרום לנזק לחומר השןוליצור משטח מחוספס ולעודד התיישבות של חיידקים.

 • בזמן ההלבנה לא חשוב רק ריכוז החומר של מי חמצן אלא גם זמן חשיפת החומר על זגוגית השןלכן יש להיזהר בתרכיש ביתי בעיקר ושהנזק לא יהיה גדול יותר מהתועלת.

3.הבהרה במרפאה בלייזר בשילוב עם הבהרה ביתית  שילוב של הבהרה הלבנה בלייזר במרפאהומסירת סדי הלבנה לשימוש ביתי לצורך תחזוקההמטופל מקבל הוראות מפורטות על אופן השימוש ומשך השימוש.

4.הבהרת שיניים בשיטות אחרות –  בבתי מרקחת או במקומות אחריםניתן להתרשם מערכות הלבנה ו/או משחות שיניים עם ריכוז חומר פעיל נמוך המבטיחות תוצאות מעולות במינימום מחיר ו/או זמןאולםֿבמציאותריכוז החומר הפעיל בתכשירים אלו נמוך מאוד והם אינם יעילות כללהמסקנה-חבל על הכסף שנזרק,כי לא יהיו שינויים בתוצאות.

לספקנים או לחוששיםתהליך הבהרת/הלבנת שיניים בלייזר היינו תהליך בטוחללא פגיעה בזגוגית שןוללא הסרה של חומר השן כלללא נצפות תופעות לוואי מיוחדות לאחר ההבהרה ואין הגבלה של גיל בתנאי שהאמייל לא שחוק.

תופעות לוואי לאחר ההלבנה/ההבהרה עם לייזר 

רגישות קלה בשינייםתחושת צריבה בחניכיים במקרה של זליגהשחולפת לאחר מס ימיםאין תופעות בלתי הפיכות היכולות לסכן את בריאות השיניים או החניכיים.

הדגשהלפני ביצוע הבהרת שינייםרצוי לבצע בדיקת התאמה אצל רופא שינייםמומלץ לבצע ניקוי אבנית ופוליש לפני ההבהרהעל מנת להסיר כתמי קפהניקוטיןייןוצבעי מאכל שונים.

במקרים של שיקום אסתטי ו/או ציפוי חרסינהמומלץ לבצע תחילה הבהרת שיניים בלייזרולאחריו יבוצע שיקום דנטלי משקם ו/או משחזר על מנת להתאים את הצבע לשיניים טבעיות שהובהרו ולא להפךחומר ההבהרה משפיע ומבהיר רק את השיניים הטבעיות.

הנחיות לאחר הלבנה /הבהרה 

עישון – לא מומלץעדיף להפסיק לעשן תקופה קצה לפני תחילת הטיפולבמהלכה ולאחריההעישון יפגע בתהליך ההבהרה ויכתים את השינייםהשיניים בעת ההבהרה "נפתחותבגלל ריכוז מי חמצן ומוכתמות בקלות.

משקאות ומאכלים – יש להימנע ממשקאות כגוןקפהתהיין אדום ומיצי הדרים באופן כלליבעת הטיפולהשיניים הופכות לרגישות יותר להכתמה ולכן הדבר קריטי להשגת תוצאה מרשימהמומלץ לא לחזור למשקאות הללו גם מספר שבועות בסיום ההבהרהמומלץ לשתות רק מים עד שבוע לאחר סיום ההבהרה.

התוויות נגד הבהרה /הלבנה 

 1. לפציינטים ברוקסיסטים שחורקים שיניים עם שחיקות מרובות של האמייל

 2. לפציינטים עם שחזורים נרחבים בחלל הפה

 3. לפציינטים עם מחלת חניכיים מתקדמת ו/או חריפה.

 4. לפציינטים עם שיניים אפורות שנפגעו מטטרציקלין בגיל צעיר או בגלל בעיה גנטית.

 5. לפציינטים עם אנטומיה לא תיקנית של פני שטח האמייל לרבות פסים פנימיים.

 6. לפציינטים שדורשים חיוך "הוליוודיי"עם ציפיות גבוהות (המלצה לציפויי חרסינה)

 7. לפציינטים עם סיכון גבוה לעששת.

 8. לפציינטים שאינם מקפידים על היגיינה אורלית ולא מצחצחים שיניים.

המאמר חובר ע״י ד״ר אריאל סביוןבעל מרפאה פרטית בראשון לציון המתמקדת בטיפולי שיניים בלייזר/מיקרוסקופכמו כן ד״ר סביון בעל תואר מסטר בלייזרים ברפואת שיניים מטעם האונ׳ הגרמנית אאוכןואימפלנטולוג מוסמך מטעם האיגוד הבינלאומית להשתלות דנטליות ICOI .

מאמרים קשורים: