טיפול בלייזר בביצוע שתלים דנטליים – ד״ר אריאל סביון
22 בספטמבר 2018
טיפול שיניים בטכנולוגיה של אנרגיית הלייזר
9 בפברואר 2019

כל מה שרצית לדעת על ציפוי חרסינה בגישה מיקרוסקופית

כל מה שרצית לדעת על ציפוי חרסינה בגישה מיקרוסקופית – ד״ר אריאל סביון

ציפוי חרסינה או במילה עברית – חזיתיתנועדה לשפר את המראה הטבעי של השיניים הטבעיות הקיימותומתאימה לאותם  מטופלים שרוצים לשפר את האסתטיקה הדנטלית, ובבד לבד להימנע מהורדה מסיבית של חומר שן. לקבל שיניים לבנות עם חיוך טבעי ותוצאות אסתטיות משביעות רצון .

יש בלבול רב בקרב מטופלים שאינם בדיוק יודעים להבדיל ציפוי חרסינה, והשיטות המיוחדות לטיפול בביצוע ציפוי חרסינה לבין הלבנת שיניים, ו/או כתר חרסינהאז עשינו סדר למענכםאם חשבתם לבצע ציפויי חרסינה ואתם מתלבטיםהכתבה הזאת בשבילכם

על מנת לבצע ציפוי חרסינהחייבים לעבוד לפי סדר מסויים כדי למנוע את כישלון הטיפול האמורתחילהכל מטופל שמגיע לבדיקה ראשוניתעל הרופא לבדוק, ולוודא המטופל מתאים בכלל לביצוע של ציפוי חרסינה ( הטהיה של השיניים, עובי האמייל, צבע השן, להב שחוק או שלם, גיל המטופל, סגר לקוי, בליטה של עצם, מחלות חניכיים, עששות, וכד..) או אולי המטופל מתאים בכלל לשיטה אחרת של הטיפוללאחר שנמצא מתאיםמבוצעים צילומי סטודיו במרפאה הכולל צילומי פנים וחיוך עם מפתח צבעים של השיניים הקיימות, ונלקח מטבע ליצירת מודלי לימוד.

למי יכול להתאים ביצוע של ציפוי החרסינה בגישה מיקרוסקופית

השיטה מתאימה למטופלים שרוצים לשפר את המראה האסתטי (לאחר שעברו את כל הקרטריונים המתאימים לביצוע של ציפוי חרסינה – ראה לעיל). מטופלים שרוצים לשנות את גוון השן ללבן יותר ובוהק יותרולאחר שבדקו את כל האופציות כגון:הבהרת שיניים/הלבנת שיניים ו/או שחזורים מחומר מרוכב (קומפוזיט/קולצר), או מטופלים אחרי יישור שיניים שאיבדו את האפקט של האמייל עם מרקם ופני שטח מט של השיניים. עם כל הסיבות עדיין, מטופלים חוששים מביצוע ציפוי חרסינה בגלל פגיעה מסיבית בזגוגית השן, ורגישות יתר כתוצאה מכך, וממשיכים לחלום, ולסבול ממראה לא אסתטי וללכת בחוסר בטחון מוחלט.

השיטה הנהוגה היוםהיא ביצוע ציפוי חרסינה בגישה מיקרוסקופיתדייהנוהשחזה זעיר– פולשנית בין 0.3 ממ עד ממ באמצעות מכשיר הגדלה של המיקרוסקופ (מגדיל מפי עד פי  39 מגודלו הטבעי של השןבלי מכשיר הגדלה יעודי קשה   מאוד לשלוט בעובי השחזה בצורה מדוייקתרק לסבר את האוזןהגדלה מומלצת כהכנה לביצוע ציפוי חרסינה נעה בין פי  עד פי 16 מגודל הטבעי של השן.

לכןחשוב לדעתשניתן לבצע ציפויי חרסינה בכמה פגישות בודדות ללא פגיעה מסיבית בחומר שן בגישה מיקרוסקופיתאבל עלינו לזכור שלא לכל מרפאה יש את הכלים הדרושים לכךלכן נמנה מספר פרמטרים שחובה לבדוק בכל מרפאה לפני ביצוע ציפוי חרסינה בגישה מיקרוסקופית.

1. מיקרוסקופ דנטלי 

השחזה באמצעות מיקרוסקופ דנטלי, מאפשרת להגדיל את השן מפי עד פי 39 מגודלו הטבעי של השן הכוללת תאורת לד כפולה (עצמים קטנים עם חלל חשוך), ותורמת לביצוע השחזה בצורה  מדוייקת יותר, עם שליטה מוחלטת בעומק ההשחזה ובדיוק ההשחזה. גישה מיקרוסקופית, מעלה את אחוזי הצלחה ושרידות של ציפוי חרסינה לשנים רבות יותר ללא רגישות יתר ו/או עששת מישנית ו/או טיפול שורש ו/או כתר חרסינה.

2. ציוד צילום במרפאה  

מצלמה מקצועית הכולל עדשת מקרו 105 ממ, לצורך תיעוד לפני הטיפולבמהלך הטיפולולאחרי הטיפוללמה התיעוד חשובהוא חשוב מאוד כדי לאפשר שיתוף פעולה הדוק עם טכנאי שינייםשיכול לראות בתמונות את כל הפרטים הרלוונטים כגוןחשיפה של החיוךצבע שינייםסגרסימטריהקו חיוךאורך של השיניים ועודכמובן שישנם עוד אביזרים נלווים כגוןסטודיו צילוםפילטרים מיוחדיםתוכנות צילוםמצלמת וידאו וכד..

3. מיומנות רופא 

מיומנות רופא תפקיד מרכזי בהצלחת הטיפול האסתטי מכמה סיבותראשיתהשיטה שבה הרופא מבצע את ההשחזה והדבקה של ציפוי חרסינההמיומנות שלו בהשחזה דרך עדשת המיקרוסקופ. שימוש בסוג של מקדחים (מקדחי יהלוםמקדחי טוגנסטן וכד..). טכניקה של לקיחת מטבעשימוש בחוטי רטרקציה על מנת לראות את הגבול של ההשחזה בצורה מדויקתשימוש במפתחות סיליקון, על מנת לצפות מראש את חומר ההורדה הן מבחינת אורך והן מבחינת עובי, ללא הסרה מיותרת של חומר שן. הקפדה על סיום השחזה היא בזגוגית השן (אמייל – ההדבקה הכי טובה והכי חזקה של ציפוי חרסינהולא בשכבת הדנטין (שכבה שנייה של השן – הדבקה של הציפוי יורדת בצורה דרמטית בגלל המים שיש בדנטין). תכנון אופן ההכנה של הציפוי – איפה ההכנה מתחילה, ואיפה ההכנה מסתיימת .סוג הדבקת הציפוי. שימוש ובידוד עם סכר גומי ומניעת דליפה של הרוק אשר מכתים את ההדבקה וגורם להתנתקות של הציפוי. 

4מעבדת שיניים 

לטכנאי שיניים יש תפקיד מרכזי בשביעות רצון של המטופל/ת בשלב הסופיאם הטכנאי שיניים לא מספיק מיומן בבניית חרסינה בטכניקות שונות, ולא אומן בנשמה ,אז ככל הנראה אתם לא תקבלו  את אפקט המושלם על השיניים החדשות שלכם. חשוב לעבוד עם טכנאים מסויימים ולתגמל אותם בהתאם (חלוקה נכונה היא 50/50) מפני שהמראה הסופי היא העבודה של הטכנאיהרופא המטפל חייב לדעת לבחור טכנאי ברמה גבוהה עם פרמטרים ברורים מה הידע והכלים הנדרשים ממנו על מנת לבצע ציפויי חרסינה.

5. גילוף אבחנתי

 על מנת לקבל החלטה מושכלתתחילה מגלפים עם שעווה את השיניים העתידיות לפני תיחלת הטיפוללמה זה חשוב?״מחשבה תחילהמפתח להצלחה״ תחילה מתכננים את השיניים העתידיות להיותהכוללת הדמייה דיגיטלית, ורק אז מבצעים. בדיוק כמו שבונים בנייןתמיד התכנון בא לפני שלב הביצוע. מטופל יכול לראות את השיניים שלו במודל ולהתרשם, ורק אז הדרך לקבלת ההחלטה קלה יותר.

6.  mock up – הדמייה בפה

 הדמייה בפיו המטופל המשמשת כאב טיפוס לתוצאה הסופית של הציפויים העתידיים לפני ביצוע ההשחזה או קבלת החלטה. ניתן להדפיס מודל בתלת מימד או לבצע הדמייה דיגיטלית, על מנת להמחיש למטופל את התוצאה הסופית. למה ההדמיה חשובהראשיתמטופל יכול לראות איך זה יראה בסוף לפני קבלת החלטה בלי הפתעות. הכל מתוכנן מראשברגע שהוא אוהב את התוצאההדרך לקבלת ציפויים סופיים תהייה קלה יותרשניתדרך הדמייה ניתן לשלוט בעומק השחזה של השןולפעמים אין צורך בכלל להוריד מחומר שן אלא להוסיף חומר שןבשיטה זוההשחזה שתתבצע תהיי זעירפולשניתללא הורדה מסיבית מחומר שן.

7. טיפול אסתטי בחניכיים עם לייזר 

לחלק נכבד מהמטופלים יש צורך בעיצוב של החניכיים לצורך אסתטיעל מנת לקבל קו אחיד ומוסדר של רקמה רכההשימוש בלייזר דיודה או ארביום יתרון רב על פני טיפול הקונווציונאלי מכמה סיבותראשיתאין צורך בחתכים ו/או תפרים שניתהחלמה מהירה מאודשלישיתאין צורך בישיבה נוספת, ולסיום, טיפול חניכיים אסתטי מתבצע באותו מפגש.

8. הדבקה של ציפויי חרסינה 

הדבקת ציפוי חרסינה היא אחד הדברים המסורבלים לביצוע .על מנת לבצע הדבקה של ציפוי בצורה מאוד מדוייקתחייבים להדביק ציפויים תחת בידוד של סכר גומי עם יובש מקסימליללא רוק ו/או שאריות דם. במידה ולא נעשה זאת, תווצר דליפה לזגוגית השן אשר יכתים את הציפוי ויאפר את הצבע של השןההדבקה חייבת להתבצע תחת הגדלה של מיקרוסקופכדי לשלול מרווחים בין הציפוי לבין השןעובי הדבק חייב מיקרוןככל שיש יותר מרווחים בין הציפוי לכתר ככה הסיכוי לשבר ולכישלון העבודה גדול יותראת הציפויים חייבים להדביק כל שן בנפרד ולא ביחדלבדוק נקודות מגע בין השיניים הסמוכותולהוריד עודפי צמנטההדבקה עצמה מתבצעת עם צמנט מקומפוזיט עם הקשייה של האורמיומנות רופא משחקת תפקיד מרכזי בשלב ההדבקה.

9. תורת הצבעים 

חובה לקחת צבע של גדם השן המושחזת עם מפתח ייחודי, על מנת לבטל השתקפות של השן דרך הציפוי. הצבע של הגדם ישפיע על בחירת סוג הציפוי (אטוםשקוף). סוג החומר שאנחנו רוצים לבצע את הציפוי (חרסינה פלדפטיתחרסינה ליטיום דסיליקט, או שילוב של שניהם), הענקת אפקטים לציפוי (להבים שקופיםצביעה פנימית לתת מראה טבעיטופוגרמיה של הציפוי ומרקם של פני שטח.

10. ציפוי זמני /ציפוי כשחזור מעבר

לא רצוי לבצע ציפויים במעבדה בגלל עובי הציפוילכן על הרופא להיות מוכן מראש לדעת ולהכין ציפויים זמניים לאחר שבוצעה השחזה ונלקחה מידה לציפויים קבועים. ישנם טכניקות שונות להכנת ציפויים זמניים ראויים ואסתטייםאי אפשר לשחרר מטופל עם ציפויים זמניים לא יפיםמאוד חשוב ששלב המעבר לא יהיה סבל מבחינתועל הרופא להיות מיומן לבצע ציפוי זמני בצורה ראויה ואסתטית.

ד״ר אריאל סביוןבעלים ומייסד של ״סביון קליניק״ – קליניקה לרפואת שיניים בשילוב לייזר תחת מיקרוסקופ דנטלי הדוגל  גישה זעיר-פולשנית. ד״ר סביון נמנה בין החלוצים ברפואת שיניים מיקרוסקופית, והינו בעלת תואר מסטר ברפואת שיניים בלייזר, בעל תואר מוסמך באימפלנטולוגיה מטעם האיגוד הבינלאומי להשתלות דנטליות בעולם, בעל ניסיון רב באסתטיקה דנטלית.