כל מה שרצית לדעת על ציפוי חרסינה בגישה מיקרוסקופית
11 בדצמבר 2018
טיפול שיניים בגישה זעיר פולשנית עם לייזר Er,Cr:YSGG
21 במרץ 2019

טיפול שיניים בטכנולוגיה של אנרגיית הלייזר

שחזורי שיניים בלייזר ארביום כרומיום (אורך גל 2780ננו מטר)

הקדמה

ברפואת שיניים מתקדמת בטכנולוגייה של הלייזר ומיקרוסקופכלל הזהב הואטיפול זעיר-פולשניושימור מבנה השן ללא הסרה מיותרת של חומר שןהטיפול המיקרוסקופי בשילוב הלייזרתורמת להישרדותה של השן לשנים רבותלפיכךנציג טיפול בגישה זעיר-פולשניונמנה יתרונות של טיפול שיניים בטכנולוגיית לייזר לעומת טיפול קונווציונאלי באמצעות כל מכשיר ממונע אחר.

במרפאות שיניים הטיפול קונווציונאלי כיוםבסילוק עששת או בהכנת חלל לשחזור שן נעשה לרוב עם מכשיר ממונע ע״י חשמל או אוויר שמחובר ליוניט של הכיסא ומכונה ״טורבינה״.

אחד החסרונות הבולטים בעבודה עם טורבינה היאשהטיפול איתו מלווה בכאבים (במיוחד שעובדים ללא הרדמה מקומית). הטורבינה מאוד רועשת ואין שליטה מוחלטת עליה בזמן טיפול (עובד במהירות של 300 אלף סיבובים לדקה). לכן הטיפול עם הטורבינה מהווה גורם סיכון בפגיעה במוך השן (עצב של השןבמיוחד שעובדים בשן עששתית מאוד ו/או עם הרס כותרתי נרחבפגיעה עצבי לרוב בלתי הפיךומצריכה ביצוע של טיפול שורשוכתוצאה מכךלהיחלשות של השן לטווח הארוך.

חסרונות השימוש בטורבינה (מכשיר ממונעבהכנת חלל לשחזור שן וסילוק עששת בגישה זעיר-פולשנית.

 1. גורמת לטמפרטורה גבוהה של פני שטח הנעה בין 700- 900 מעלות צלסיוסלעומת 300 מעלות עם לייזר ארביום.

 2. תורמת לאיבוד חומר שן עד 500 מיקרון עומקומתבצעת במגע מגע עם חומר שן.

 3. תורמת לאיבוד חוזק השן עד 80% ,עקב הסרה מסיבית של חומר שן ובעיקר רקמת האמייל.

 4. 15% משיניים ויטליות (ללא טיפולי שורששעברו השחזה ובוצעו להם כתרי חרסינהנכשלות לאחר 10 שנים.

 5. שימוש בטורבינה תורם לפגיעה בשיניים הסמוכות בעת ההכנה וגורם לדמינרליזציה.

 6. טיפול בטורבינה הוא טיפול כואב הנגרם מויברציות של הטורבינה וחימום של חומר שן.

 

שימוש בטכנולוגיה חדשה – אנרגיית האור של הלייזר ארביום

בענף הרפואה בכלל ובענף הדנטלי בפרטלליזרים שימושים רביםלכן עלינו להבין איך בדיוק הלייזר עובד ואיזה לייזר מתאים לביצוע של הכנת חלל לשחזורי שיניים (רקמה קשה). שימוש בלייזר עם אורך גל לא נכון ייסב נזק בלתי הפיך.

בשנת 1997 FDA האמריקאי אישר את השימוש של לייזר ארביום (2940, 2780 ) לטיפול בהסרת עששתבהכנת חלל לשחזורי שינייםולצריבה של האמייל להדבקה טובה יותר של שחזורים ישירים או בלתי ישירים

יתרונות בטיפול בעששת באנרגיית לייזר ארביום כרומיום 2780 ננו מטר:

 1. טיפול שיניים לרוב ללא כאב - 90% מהכנת חלל או מהסרת עששת בשן אינו מצריך הרדמה מקומית כלל.

 2. טיפול סלקטיביהמאפשר להסיר את הנגע בשן ללא הסרה מיותרת של חומר שן בריא.

 3. טיפול בטוח עם שליטה מלאה ללא פגיעה במוך (עצבהשן במקרים של עששת עמוקה.

 4. טיפול יעיל ואפרטיבי לעומת טיפול קונווציונאליללא ויברציות וחימום של השן.

 

קריולוגיה (תורת העששתוהכנת חלל בלייזר

זיהוי של נגע עששתי בשן מחייב את הסרתולכן נסיר את העששת בגישה זעיר-פולשנית ללא הסרת מיותרת של חומר שן בריא

השימוש באנרגיית הלייזר מאפשר לנו:

 1. לשמר את הסטרוקטורות האנטומיות של חומר שן (אמיילולפיכךתורמת לחוזק השן

 2. תורמת להסרה סלקטיבית של נגע העששת.

 3. מונעת יצירת עששת מישנית או עששת חדשה.

 4. תורמת בחיטוי טובולים (תעלות דנטין שמתחברות למוך השןבאמצעות קליטת אנרגיית הלייזר.

 5. לא אוטם את צינוריות הדנטין עם החיידקים (שכבת המרחומונעת רגישות יתר וכישלון השחזור לעומת הטורבינה.

 6. קרינת הלייזר חודרת לעומק של 550 ננו מטר ומחטא את צינוריות הדנטין ללא שכבת מרח בגלל מנגנון של אידוי הרקמה והתפוצצות מולקולות המים באנרגיית הלייזר.

 7. חיטוי החלל מבוצע עד לעומק של 0.3 – 0.5 ממ מתחת לפני שטח עם קרינת ארגיית הלייזרדבר שבלתי אפשרי עם טורבינה.

איך בעצם לייזר ארביום כרומיום 2780 עובד.

לייזר ארביום כרומיום עם אורך גל 2780 ננו מטר נקלט במולקולות המיםודרך התפוצצות המים מבוצעת כריתה של הרקמהתחילהחובה לדעת עם איזה רקמה אנחנו עובדיםאחרת הטיפול לא יעבודלכל רקמה יש את כמות המים שלה.

נפח האמייל הוא מינרל המורכב מ85% מינרמל, 12% מיםו- 3% תרכובות אורגניות .לפיכף אמייל היא הרקמה הקשה ביותר בחלל הפה.לעומת זאת ,נפח הדנטין מורכב מ- 33% תרכובות אורגניות, 20% מיםורק47% מינרללכן קליטת אנרגיית הלייזר בדנטין תהייה מהירה יותר מקליטה באמייל כי נפח הדנטין בעל כמות גדולה יותר של מים מאשר אמייל (97% מינרל).

המינרל בשן הנגועה בעששת נעלם בעקבות זיהום חיידקי ועקב כךכמות המים בשן עששתית עולהויכול להגיע עד 54% מים בנפח שלולכן קליטת אנרגיית הלייזר בשן עששתית תהייה טובהואפקטיבית יותר מאשר בחומר שן בריא בגלל כמות המים שיש בשן עששתית.

עומק חדירה של קרינת אנרגיית הלייזר ארביום כרומיום 2780

ברקמת האמייל עומק חדירה של קרינת הלייזר היינו 25 מיקרון בלבדוזאת לעומת 500 מיקרון בשימוש עם טורבינהלכן השימוש עם אנרגיית הלייזר סופר בטוחהיחד עם זאת הרופא המטפל חייב לעבור הכשרה מתאימה על מנת לא לגרום נזק.

עומק חדירה של קרינת הלייזר במים היינו 2.28 מיקרון בלבדלעומת לייזר ״ארגון״(אורך גל 514ננו מטרעם עומק חדירה של 32מטר.

פרמטרים נוספים לטיפול יעיל ואפקטיבי בשימוש עם לייזר ארביום כרומיום 2780

בשימוש עם אנרגיית לייזר ישנם פרמטרים נוספים כמו דחיסות של אנרגיית הלייזר ושימוש בטיפים עם משטח רחב או צרזמן חשיפה של אנרגיית הלייזר לאובייקטמשך הפולס אם הוא קצר או ארוךשימוש במים או אווירטיפול במגע או ללא מגע וכד… לכן על המטופל המעוניין בשימוש הטכנולוגיה לוודא שאכן לרופא המטפל יש את מכשיר הלייזר המתאים לעבודה עם רקמה קשה והכי חשוב אם עבר הכשרה המוכרת בארץ ובעולםאחרת הנזק שיגרם היינו בלתי הפיך.

מהירות הכנה עם אנרגיית הלייזר בשחזורי שיניים

כמות המים ברקמה משחק תפקיד מרכזי בשימוש עם לייזר ארביום או לייזר CO2האפקט הכי טוב הוא קליטה של אנרגיית הלייזר במולקולות המיםלכן יש הבדל גדול בין רקמת האמייל (מינירל3% מיםלרקמת הדנטיןולרקמת העששת (עם כמות המים הגדולההסרת עששת עם לייזר ארביום הרבה יותר מהירה מהסרה של שכבת האמייל או הדנטיןבהסרת אמייל חובה לעבוד עם כמות גדולה מאוד של מים שזורם מטיפ של הלייזר אחרת לא נראה את אפקט של הכריתהללא שימוש במים באמייל יהווה רק אפקט קרבוניזציה וכתמים חומים של שריפת החומר ולא הסרת החומרההבנה הבסיסית של עם איזה חומר אנחנו עובדים ומסירים היא קריטיתשימוש בלייזר ברפואת שיניים היא דורשת הבנה עמוקה בגלל מגוון רחב של רקמות בחלל הפהוהתאמה של פרמטרים בהתאם לעבודה עם הרקמה.

המסקנה – הסרה של נגע עששתי עם אנרגיית הלייזר אפשרית באותה מהירות כמו עם הטורבינה כיכמות המים בעששת מאפשר לאנרגיית הלייזר להסיר את העששת בצורה אפקטיבית יותרלעומת זאתברקמת האמייל עם הטורבינה ההסרה מהירה יותר מאשר עם אנרגיית הלייזר בגלל שבאמייל כמות המים מאוד קטנה.

חיטוי חלל של שן עם אנרגיית הלייזר

בזכות אינראקציה של אנרגיית הלייזר עם הרקמהקרינת האנרגייה הופכת לטרמית ועם עומק חדירת אנרגיית האור לא יוצר רק כריתה או קליטהאלא גם הסרה של חיידקים וחיטוי של החלל (טמפרטורה של 300 מעלותעם טמפרטורה שלא עולה מעל מעלות צלסיוס באזור הפולפרי

השוואה ברמת כאב בשימוש עם אנרגיית לייזר ארביום לעומת טורבינה

 • שימוש בטורבינה יוצר ויברציות של השןובעקבות זאתלתנודתיות של נוזל פולפרי ולרגישות יתר לאחר הטיפוללעומת זאתעם אנרגיית הלייזר אין ויברציות וטיפול נעשה ללא מגע כלל.

 • רמת רעש של הטורבינה – מרתיע מטופלים רבים לטפל בשינייםויוצר פחד ופוביה דנטליתבשימוש עם לייזר ארביום מטופל מרגיש יותר נינוח עם טיפול יעיל ואפקטיבי יותר.

 • שימוש עם אנרגיית הלייזר מפחית דליפה שולית (מונע עששת מישנית), ומחזק את ההדבקה של השחזור לשן.

 • טיפול באנרגיית הלייזר מונע רגישות פוסט אופרטיבית ולכישלון הטיפול.

 • מונע חימום יתר של מבנה השן וחימום פולפריעם טורבינה 700-900 מעלות צלסיוס לעומת 300 מעלות צלסיוס עם לייזר ארביום.

לסיכום

טיפול שיניים בטכנולוגיה של הלייזרחדשנייעיל יותרוהרבה פחות פולשנייתרה מזאת טיפול שיניים בטכנולוגיית לייזר ומיקרוסקופ יחסוך לכם הרבה הוצאות על טיפולי שיניים שלא לצורךשילוב של הדמייה דיגיטליתטכנולוגיה מתקדמת ומיקרוסקופ דנטליהופכים את טיפול השיניים לפשוט ואיכותי יותר עם סיכויי הצלחה גבוהים יותר.

טיפול שיניים בלייזר מתאים בעיקר למטופלים בעלי חרדה דנטלית או חולי סיסטמייםולמטופלים שרוצים לשמר את השיניים שלהם וטווח ארוך של שנים ולהימנע מביצוע של עקירות ושתלים דנטליים.

מחבר המאמר ד״ר אריאל סביון בעל תואר מסטר במדעי הלייזר ברפואת שיניים מטעם האונ׳ הגרמנית ״אאוכן״ ד״ר סביון מבצע את כל הטיפולים באמצעות מיקרוסקופ דנטלי בשילוב טכנולוגיית הלייזרים והיינו בין החלוצים ברפואת שיניים מיקרוסקופיתבעל מרפאה פרטית בראשון לציון וברשותו שני סוגי לייזר באורכי גל שוניםמנהל פורום ״טיפול מחלות חניכיים באמצעות לייזר״ ב״שאל את הרופא״ ופורום ״רפואת שיניים מיקרוסקופית״ באינפומד.