אסתטיקה ורפואת חניכיים פלסטית

שתף דף זה
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

האומנות היוונית מימי קדם יחסה חשיבות למראה החיצוני והאטרקטיביות של האדם. כמו כן, האומנות עסקה במושג "הפרופורציה האלוהית" הקשורה לאסתטיקה והרמוניה בתחומי גוף האדם והפנים. בשנת 1978 לוין יישם את עקרונות "פרופורציות הזהב" באזור הפנים והשיניים. עקרונות אלו, עוזרים לחברות בני ימינו להגדיר מהו יופי אידיאלי.
לאטרקטיביות של אזור הפנים יש תפקיד חשוב בחברה המודרנית. האטרקטביות תורמת להערכה העצמית של האדם כלפי עצמו, ומעלה את הביטחון העצמי וגם מציעה ההזדמנויות חברתיות, ומקצועיות.

יסודותיו של החיוך האסתטי קשורים ליחס בין 3 גורמים – השיניים, מסגרת השפתיים והחניכיים. יסוד השיניים כולל את צורת השן, מיקומה וצבעה. יסוד השפתיים מתבסס על גודלה, צורתה, וחשיפת השיניים. יסוד החניכיים קשור להרמוניה, ושלמות החניכיים.

הרצון לחיוך יפה ואידיאלי, הפך למרכיב מרכזי של מטופלים רבים בפנייתם לטיפול אסתטי. האקדמיה האמריקאית לאסתטיקה דנטלית דיווחה כי מעל 80% מהמטופלים פונים לטיפול במטרה לשפר את האסתטיקה הדנטלית שלהם. לאחרונה, עם כניסת האסתטיקה הדנטלית כגורם המוביל לרפואת חניכיים פלסטית ואימפלנטולוגיה, פותחו טכניקות מיקרו-כירורגיות רבות לשיפור האסתטיקה של השיניים.

ניתוחים פלסטיים של החניכיים

ניתוחים פלסטיים של החניכיים הם הליכים כירורגיים שמבוצעים כדי למנוע או לתקן ליקויים אנטומיים, התפתחותיים, טראומטיים או הקשורים למחלה בחניכיים. 

בניתוחים אלו מבצעים השתלת חניכיים, טיפול לכיסוי שורש עקב נסיגת חניכיים, תיקון פגמים אסתטיים סביב שתלים, הארכת כותרת אסתטי, שימור חניכיים בבקיעת שן אקטופית, הסרת פרנום (קפל עור המהווה חיבור בין החניכיים לשפה) לא תקין, ועיצוב רקמה רכה.

מטופל בן 25 עם נסיגת חניכיים ושורשי שיניים חשופים (תמונה עליונה). לאחר השתלת חניכיים, ניתן להתרשם מכיסוי מלא של השורשים ועיבוי רקמה רכה ליציבות הרקמה לשנים רבות.
מטופל בן 33 עם קו חיוך גבוה ונסיגת חניכיים עם שורשי שיניים חשופים (תמונה עליונה). לאחר השתלת חניכיים, ניתן להתרשם מכיסוי מלא של השורשים ועיבוי רקמה רכה ליציבות הרקמה לשנים רבות עם קבלת תוצאה אסתטית מקסימלית.

טיפול ניתוח אסתטי gummy smile (חשיפה מוגברת של החניכיים)

גאמי סמייל (gummy smile), או חיוך חושף חניכיים בעברית, הוא מצב רפואי שמשמעותו חשיפה של החניכיים ביותר מ-2 מ"מ מהשפה העליונה. 

תיקון של גאמי סמייל חשוב לאסתטיקה של החיוך ולהערכה העצמית של המטופל. טיפול ניתוחי בגאמי סמייל מבוצע על ידי כריתת חלק מהחניכיים כדי לחשוף את השן הנסתרת או על ידי הזזת הגבול בין השן לחניכיים, לעיתים כולל הסרה של חלק מהעצם.

מטופל בן 35 עם חשיפה מוגברת של החניכיים(תמונה עליונה). לאחר הארכת כותרות ניתן להתרשם מחיוך טבעי ואסתטי עם החלפת 4 כתרי חרסינה וסגירת מרווח בין השיניים הקדמיות.

הארכת כותרת בלייזר

הארכת כותרת קלינית (הארכת חלק השן הגלוי בפה) היא ניתוח שכיח בטיפול חניכיים. סקר שנערך לאחרונה ע"י האקדמיה האמריקאית לרפואת חניכיים מצאה שכ-10% מכלל ניתוחי החניכיים שבוצעו, היו להארכת הכותרת הקלינית. ביצוע ההליך הניתוחי דורש הכנה כנדרש והערכה מלאה ע"י רופא השיניים של מבנה הפה והלסת.

מטופל בן 35 עם פרנום, עודפי חניכיים ודיאסטמה בינשינית(תמונה עליונה). לאחר הארכת כותרות בלייזר ניתן להתרשם מחניכיים מעוצבות עם החלפת 4 כתרי חרסינה וסגירת מרווח בין השיניים הקדמיות.

פרוצדורות אסתטיות לטיפול במומים תוך-גרמיים בפה

טיפול במומים תוך-גרמיים עמוקים נועדו לשפר את ההישרדות של השן ע"י חידוש רקמת החניכיים האבודה. מנגד, באזורים חשובים אסתטית, שימור (או שיפור) של האסתטיקה של הפה הוא יעד חשוב לא פחות.

לאורך השנים, הופיעו טיפולים פשוטים יחסית במומים תוך-גרמיים בטכניקות ניתוחיות שמבוצעות בקלות עם פחות כאבים ואי נוחות לאחר ניתוח, פחות תוצאות שליליות ועלות נמוכה יותר. חשוב להדגיש כי במומים תוך-גרמיים שאינם עמוקים הטיפול המומלץ הוא הטיפול הלא-ניתוחי בשילוב סוגי לייזר.

מטופלת בת 42 עם נסיגת חניכיים בשיניים קדמיות תחתונות, ניידות שיניים (תמונה עליונה) לאחר השתלת חניכיים תחת מיקרוסקופ, בוצעו כתרי חרסינה בודדים עם תוצאה אסתטית טבעית ללא צורך בעקירות ושתלים.

טיפול אסתטי לכיסוי השורש ללא חיתוך החניכיים

ניתוח לכיסוי שורש השן ללא חיתוך במקומות נראים לעין, עשוי להביא לריפוי מהיר ואיכותי של הפצע הניתוחי. הניתוח נעשה במחלות חניכיים שונות, כגון נסיגת חניכיים, ועבר מספר שינויים בדרך בו הוא מבוצע בשנים האחרונות. בטווח הקצר והארוך, תוצאות הניתוחים נראות חיוביות.

מטופלת בת 45 לאחר שבוצעה לה הארכת כותרת בלייזר ללא תפרים (תמונה עליונה). ניתן להתרשם מהחלמה של החניכיים לאחר הדבקת ציפויי חרסינה. ניתן להתרשם מהרמוניה בין השיניים והחניכיים.

שתלים ואסתטיקה

בעבר ההסתכלות על שתלים היו בעיקר בהקשר של עמידות ושרידות השתל. כיום, האסתטיקה של השתל תופסת חלק משמעותי בטיפול בשתלים. שאלה שעולה פעמים רבות היא תזמון הכנסת השתל – באופן מידי לאחר עקירת השן או זמן מה לאחר העקירה. היתרונות של הכנסת שתל באופן מידי הם שההכנסה של השתל פחות טראומטית, כוללת פחות פעולות כירורגיות והשתל יציב יותר, אפילו במקומות עם זיהום.

עשוי לעניין אותך:  שימוש בממברנה בהשתלות עצם

מנגד, זוהי פעולה רגישה שדורשת מיומנות רבה. הבחירה בסוג הטיפול תלויה באנטומיה של הרקמות הרכות והעצם באזור, לצד גורמים נוספים אותם מעריך רופא השיניים. מעריכים כי בעתיד טכניקות חדשות של שתלים בעזרת הדמיה תלת מימדית ישנו את התחום ויגרמו להכנסת שתלים קלה, טובה ואסתטית יותר.

מטופלת בת 75 שברה את השן. באותה ישיבה, בוצעה לה עקירה והשתלה מיידית ללא חתכים וללא תפרים. בתמונה עליונה ניתן להתרשם מאיכות רקמה רכה סביב השתל לאחר שלושה חודשים, ללא ספיגת רקמות כלל. בתמונה תחתונה - הברגת כתר זירקוניה מוברג ע״ג שתל. בשלוש פגישות בלבד, המטופלת סיימה את הפרוצדורה הטיפולית עם תוצאה סופית מושלמת.
מטופלת בת 75 שברה את השן. באותה ישיבה, בוצעה לה עקירה והשתלה מיידית ללא חתכים וללא תפרים. בתמונה עליונה ניתן להתרשם מאיכות רקמה רכה סביב השתל לאחר שלושה חודשים, ללא ספיגת רקמות כלל. בתמונה תחתונה - הברגת כתר זירקוניה מוברג ע״ג שתל. בשלוש פגישות בלבד, המטופלת סיימה את הפרוצדורה הטיפולית עם תוצאה סופית מושלמת.

טיפול אסתטי ניתוחי לאחר אובדן שן ושתל בשן בודדה

אובדן שן יכול ליצור בעיות תפקודיות ואסתטיות. למרות ששתלים מסוגים שונים עשויים לפתור את הבעיה התפקודית, הם לעיתים יכולים להיראות לא אמיתיים. ניתוח תיקון פלסטי המבוצע בגישות ושיטות שונות הוא הטיפול העיקרי לתקן את הבעיה האסתטית שנוצרה.

תוצאת הטיפול בשתל בשן בודדה נמדדו באופן מסורתי אך ורק על ידי אמצעי מדידה פיזיקליים של הרקמה, אך בשנים האחרונות החלו להעריך גם את התוצאות האסתטיות ותחושות המטופל לאחר ההשתלה. התוצאה האידיאלית מבחינה אסתטית היא השתלבות מושלמת של השתל ברקמות מסביב השן והשיניים שליד.

תוצאות אסתטיות של תוספת עצם ורטיקלית

לעיתים קרובות הכנסת שתלים באזור האסתטי דורשת תכנון מורכב של הטיפול. ליקויים בעצם הורטיקלית הם כנראה המקרים התובעניים ביותר, כיוון שלעיתים קרובות יש צורך בשיקום העצם לפני הכנסת השתל ושיקום שחזור מעבר. ישנן מספר טכניקות להשגת תוספת לעצם הורטיקלית אך רגנרציה של העצם נותר השיטה הנפוצה והמתועדת ביותר. 

רגנרציה של העצם מאפשר שחזור תלת ממדי, שהוא חיוני למיקום שתלים נכון ולאסתטיקה, ויש לו פחות חסרונות מאשר טכניקות אחרות. עם זאת, למרות שנעשה באופן נרחב בקליניקה, רגנרציה של העצם הורטיקלית תלוי מאוד במפעיל וכולל עקומת למידה משמעותית.

מטופל בן 58 סדק את השן עם כתר חרסינה (ניב). ניתן להתרשם מהפיסטולה בעקבות הסדק של השן. השן לא ברת הצלה ויש לעקור אותה.
בהמשך לתמונה הקודמת, בוצעה עקירה והשתלה מיידית באותו מעמד. ניתן להתרשם מאיכות רקמה רכה ותוצאה סופית עם כתר זירקוניה מוברג.

טיפול ברקמות הרכות מסביב לשתל

טיפול בשתלים לאחר אובדן שיניים, בין אם זה השתלה מאוחרת, מוקדמת או מיידית, יכול ליצור סיבוכים ביולוגיים או ביומכניים שונים. הבעיה הגדולה ביותר מבחינה אסתטית עלולה להיות חתך של הרקמה הבוקאלית, שעלול לגרום לשחזור כותרת גדול מדי ו/או לחשיפה לשתל/לתומכן.

מספר גורמים אנטומיים ופתולוגיים עלולים לגרום לתזוזה של פסגת הרקמה סביב שתלים. ישנם טיפולים שונים של לטיפול בחתך ברירית הבוקאלית סביב שתלים, אותם ניתן לקבץ לניתוח של הרקמות הרכות והחניכיים עם או בלי תמיכה ע"י הכתר ורגנרציה של העצם. 

טיפול בחתך ברקמות הרכות עם שתלים הוערך בספרות המקצועית בסדרת תיאורי מקרה ובמחקרים אורכיים ורטרוספקטיביים, אך רק במחקר מבוקר אקראי אחד. המסקנה העיקרית היא שטיפול ברירית החניכיים במקרי חתך ברקמות הרכות עם שתל מייצר פחות כיסוי של הרקמה מאשר בטיפול בנסיגת חניכיים בשיניים רגילות. אף על פי כן, נראה כי ניהול שחזור זמני תקין, לפני ואחרי ניתוחי רירית בוקאלית, משפר את כיסוי הרקמות הרכות, בקירוב לזה שדווח בשיניים.

חשיבות האסתטיקה בטיפול

המטרות העיקריות של טיפול בניתוחים פלסטיים בשיניים והכנסת שתלים הם שיקום התפקוד של הפה ועמידה בדרישות האסתטיות של המטופלים. רופא שיניים שמבין את החשיבות של האסתטיקה יכול לספק שירות טוב ואיכותי יותר למטופליו ועשוי לשפר את יחסי רופא השיניים–מטופל.

ד"ר אריאל סביון, רופא שיניים ומנהל מרפאת 'סביון מדיקל סנטר' בראשל"צ, בעל תואר מסטר M.Sc במדעי הלייזר, מוסמך באימפלנטולוגיה Board Certified Diplomate וברפואת שיניים מיקרוסקופית זעיר-פולשנית. חבר הנהלה בכיר במועדון עולמי יוקרתי Microscopic Dental Club

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​