הקצעת שורשים בלייזר

שתף דף זה
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

השימוש בלייזר לצרכים כירורגיים הולך וגובר בכל עולמות הרפואה המודרנית, ולאחרונה גובר השימוש בטכנולוגיית הלייזר גם בתחום רפואת השיניים. הטיפול חייב להתבצע על ידי רופא שיניים שעבר הכשרה מקצועית באירופה ו/או בארה״ב. באמצעות מכשיר לייזר ייעודי ניתן לטפל במגוון בעיות חניכיים, כדוגמת טיפול בכיסי חניכיים, וזאת ללא ניתוח ותוך שמירה על השיניים הקיימות לאורך שנים.

ד"ר אריאל סביון הקים את המרפאה "סביון מדיקל סנטר" הממוקמת בראשון לציון, במטרה להציע למטופלים רפואת שיניים מתקדמת וטיפולים חדשניים ואיכותיים יותר, למשל טיפול לייזר דנטלי בשילוב מיקרוסקופ טיפולי. ד"ר סביון ממליץ בחום על טיפולי לייזר לפתרון מחלות חניכיים תוך התערבות זעיר-פולשנית, זהו טיפול חדשני המקנה לכם יתרונות רבים עליהם נרחיב בהמשך הכתבה.

מה הם כיסי חניכיים ואיך הם נוצרים?
יש שני סוגים עיקריים של מחלות חניכיים – דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) שעדיין לא גרמה לנזק בלתי הפיך (ללא פגיעה בעצם), ודלקת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס) שכבר גרמה לנזק כבד למערכת התמיכה של השן. אחד התסמינים הבולטים לדלקת חניכיים הוא דימום כאשר מצחצחים שיניים, במקרים מסוימים הבעיה גורמת גם לריח רע ולא נעים מהפה.

הדלקת הכרונית נגרמת מזיהום חיידקי אופורטוניטי, היא גורמת לפגיעה ברקמות הרכות הסובבות את השן, לרקמות אלו יש תפקיד חשוב לתמוך בשן. הדלקת מתחילה להתפתח בגלל גירוי הנגרם מחיידקי הרובד הדנטלי (פלאק), הדלקת הופכת תוך זמן קצר לקרקע לגידול חיידקים המכונים פתוגנים פריודונטליים.

השילוב בין דלקת בחניכיים, הגורמת להרס הרקמות לזיהום החיידקי, גורמים להתפתחות כיסים בין החניכיים לשיניים. הכיסים מהווים כר גידול ומלכודת לחיידקים ולרובד הדנטלי, ומעגל ההרס ממשיך. לכן, בשלבים מתקדמים של הבעיה השן סובלת מהיעדר תמיכה, הכיסים הולכים ומעמיקים, וללא טיפול מקצועי ונכון, נוצרת פגיעה משמעותית בתפקודי השן, ובמקרים מסוימים אין מנוס אלא להוציא אותה.

ראוי לציין כי מחקרים קליניים שנעשו בשנים האחרונות מצביעים על קשר ישיר בין דלקת וזיהום בחניכיים לבין מחלות קשות כדוגמת סוכרת, מחלות לב, מחלות נשימה ועוד. לכן, לפני הטיפול בכיסי חניכיים חשוב להתייחס גם למצב הבריאותי הכללי.

היתרונות באבחון מקצועי תחת מיקרוסקופ טיפולי.

במרפאת שיניים מבצעים בדיקה קלינית המבוססת על הערכה של הדלקת בחניכיים ובדיקת עומק כיסי חניכיים. המטופל נדרש לעבור צילום רנטגן כדי להעריך את הנזק שהדלקת גרמה למערכת התמיכה בשן. יש מקרים בהם הרופא ימליץ על בדיקות מעבדה כדי לבחון נוכחות של חיידקים פתוגניים בחניכיים ועל מנת להציע את הטיפול המתאים ביותר למצב ההתחלתי.

טיפול באמצעות לייזר – השיטה היעילה שמבטיחה תוצאות מצוינות בזמן קצר.

ד"ר אריאל סביון מציין כי, מטופלים רבים מגיעים למרפאתו עם דעה נפוצה כי עליהם לעבור ניתוח חניכיים מורכב, זו כמובן טעות כיוון שיש שיטות טיפול מתקדמות שאינן כירורגיות.

למעשה, קו ההגנה הראשון בו מתחילים לאחר אבחון יסודי הוא שמירה על היגיינת הפה והשיניים והנחיות מקצועיות לצחצוח שיניים נכון.

הטיפול הראשוני נועד לעצור את התקדמות הבעיה, ואם מאבחנים את הדלקת בשלבים הראשונים, ועדיין לא נגרמה פגיעה משמעותית בתמיכה בשן, אפשר להחזיר את המצב לקדמותו.

כיום, מומחים בעלי שם עולמי בתחום מחלות חניכיים ממליצים על טיפול בדלקת חניכיים באמצעות לייזר, זהו טיפול חלופי למתן אנטיביוטיקה, ובאמצעות הטיפול בלייזר אין צורך לעבור ניתוח חניכיים כואב באמצעות סכין מנתחים, אין צורך בתפרים, תחלואה פחותה, והמטופל חוזר במהרה לשגרה מלאה.

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

איך הלייזר עובד ומהם שלבי עבודה בהקצעת שורשים?

שלב א׳ – מתבצעת בדיקה קלינית ע״י ד״ר אריאל סביון בצירוף צילום סטטוס דיגיטלי מקבליות עדכני. בדיקה של היסטוריה רפואית, הרגלי אכילה, הגיינה אורלית, אבחנה ובניית תוכנית טיפול ראשונית, מתן הסבר על פרוגנוזה של השיניים, בניית אסטרטגייה טיפולית, הפנייה לניקוי אבנית בלייזר.

שלב ב׳ניקוי אבנית בלייזר – לפני תחילת ניקוי אבנית מכאני, השיננית חודרת עם לייזר דיודה לעומק כיס חניכיים (לאחר שעברה במרפאה הכשרה מתאימה ונמצאת תחת פיקוחו של ד״ר אריאל סביון) עם טיפ לא מאוקטב (לא חותך) בעוצמה של עד 1.5 וואט. פעולת הלייזר לפני ניקוי אבנית מכאני נותנת יתרונות על פני ניקוי אבנית ללא טיפול בלייזר כדלקמן:

 1. טיהור חיידקים עם לייזר דיודה – רוב חיידקים פריודונטליים הם אורגניזם בעלי פיגמנטציה כהה. אנרגיה של לייזר דיודה נספגת היטב בתוך פיגמנט (לייזר דיודה נספג היטב ברקמות עם מלנין או המוגלובין) האורגניזם מתנדפים באנרגיה מאוד נמוכה של הלייזר.
 2. אין העברה של חיידקים ממקום למקום לאחר טיפול בלייזר בשלב של ניקוי אבנית.
 3. טיפול ללא הרדמה מקומית ללא כאבים ו/או אי נוחות פוסט אופרטיבי.
 4. טיפול שניתן לבצע אותו כל 3 חודשים במועד של ניקוי אבנית.
 5. טיפול יעיל ופשוט שנותן אפקט לטווח הקצר וארוך ומקטין כיסי חניכיים.
 6. רפואת שיניים מתקדמת זעיר -פולשנית.
 7. תחליף למתן אנטביוטיקה או שימוש בפריוצ׳פ לכיסי חניכיים.

שלב ג׳ – המטופל חוזר להמשך טיפול במחלת חניכיים וצמצום כיסי חניכיים אצל ד״ר אריאל סביון. בשלב זה, נוצר צ׳ארטר פריודונטלי הכולל מדידת עומק כיסים של 6 נקודות בכל שן לפני הטיפול ולאחר הטיפול כולל מעקב של 3 חודשים, 6 חודשים, 9 חודשים, 12 חודשים, 24 חודשים.

עשוי לעניין אותך:  חשיפת חניכיים מוגברת (Gummy Smile)

בשלב זה, נעשה טיפול של הקצעת שורשים בלייזר – צמצום כיסי חניכיים ללא ניתוח בשני שלבים.

שלב א' – טיפול בלייזר דיודה בכיסי חניכיים לנידוף וטיהור חיידקים אנארוביים עם טיפ לא מאוקטב בעוצמה של 1.5 וואט ללא מים. כפי שציינתי לעיל, ללייזר דיודה יש עומק חדירה וקליטה בפיגמנט שחור, לכן מאוד יעיל בנידוף חיידקים.

גרידה וניקוי עם אנרגיית לייזר דיודה – טיפול במחלת חניכיים על ידי שימוש בעוצמה גבוהה של אנרגית הלייזר (בהרדמה מקומית) על מנת להסיר אפיתל (רקמה) מזוהם ולנדף חיידקים פתוגניים. ע״פ מחקרים שנעשו, התוצאות טובות יותר, ריפוי מהיר יותר, וטיפול אפקטיבי יותר. הטיפול בשלב זה נעשה עם טיפ מאוקטב (חותך) לאורך עומק הכיס.

הקצעת שורשים בלייזר ממשפחת ארביום (לייזר שני) – תחת הרדמה מקומית, מבוצעת גרידה באמצעות אנרגיה של הלייזר באורך גל של 2870 ננו מטר תחת קירור של מים. לייזר ארביום נקלט היטב במולקולות של מים.

עומק חדירה של אנרגיית הלייזר מאוד שטחית (עד 25 מיקרון) ללא חשש בפגיעה בשן או בעצם. טיפול מכאני של הוצאת אבנית תתת חניכית מבוצעת באמצעות סקיילר אולטרא סוני ו/או פייזו סקלייר, ו/או כלי ידני.

היתרונות בשימוש באנרגיה של הלייזר, שניתן להסיר רקמה מזוהמת ולפתוח את הכיס ולראות לעומק את האבנית תת חניכית, האבנית יוצאת בצורה יותר קלה. עם הלייזר ניתן להיכנס עד תחתית של כיס חניכיים בצורה מעגלית ולהסיר גם רקמה דלקתית וגם להסיר את האבנית.

האפתיליום משחזר את עצמו מאוד מהר (תוך מספר ימים. נוסף לכך, בשלב של טיפול בכיס חניכיים מבצעים עם אנרגיית לייזר גרידה של האפיתליום (רקמה מקורנת) לטיהור חיידקים פתוגניים.

היעילות של לייזר בטיפול בכיסי חניכיים – חיטוי של רקמה, צריבה של קצה העצב, איטום של לימפה, מונע רגישות של השיניים, השגת המוסטאסיס, שחרור של רקמה בטיפול בעומק כיס, ראות טובה יותר לעומק, ניקוי קל יותר של הסרת אבנית.ע

טיפול חניכיים בלייזר בפרוטוקול REPAIR עם לייזר ER,CR:YSGG 2780nm

מכשיר לייזר ארביום נועד לטיפול ברקמה קשה (חומר שן, עצם, טיטניום, אבנית) ובטיפול ברקמה רכה (חניכיים, רקמה רכה, עור).

הפרוטוקול נועד לטפל במחלות חניכיים אגרסיביות במטרה לשמר את השיניים לשנים רבות ולבצע רגנרציה פריודונטלית בשילוב של לייזר דנטלי. מכשיר לייזר לא רק משפר רגנרציה פריודונטלית אלא זהו טיפול אלטרנטיבי לטיפול במחלות חניכיים בדרגה בינונית עד גרועה.

היתרונות בהקצעת שורשים בלייזרים במחלות חניכיים – טיפול לא ניתוחי.

 1. פרוצדורה לא ניתוחית עם חזרה מהירה לשיגרה ללא סיבוכים ו/או כאבים פוסט אופרטיביים.
 2. אין צורך בסכין מנתחים ו/או תפרים ו/או בטיפול קונווציונאלי בטיפול חניכיים לרבות הרמת מטלה וחיתוך (ברוב המקרים).
 3. טיפול קל יותר למטופל, ללא סיבוכים מיותרים ו/או דימומים המגבילה את ראיה ישירה באזור המטופל.
 4. ברוב המקרים, בטיפול במחלת חניכיים המטופל יבחר בטיפול לייזר בגישה כירורגית סגורה (ללא הרמת מטלה) מאשר בהרמת מטלה של כל החניכיים, המתבטא בתפרים, בהחלמה קשה ,ובנסיגת חניכיים.
 5. הטיפ הארוך (עד 14 ממ) של הלייזר יכול להיכנס לעומק הכיס ולהסיר את הנגע בעזרת אנרגיית הלייזר, כמו כן הסרת אבנית מתבצעת באמצעות אנרגיית הלייזר, אין צורך בתפרים, החלמה מהירה יותר.
  טיפול במחלת חניכיים עם אנרגיית הלייזר היינו טיפולי זעיר-פולשני, מפחית את רמת הכאב עם החלמה מהירה יותר, ללא דימום בזמן הפרוצדורה המאפשרת לרופא המטפל לראות בצורה טובה ומדוייקת יותר את האבנית בתוך כיס חניכיים.

יתרונות של שימוש בפרוטוקול REPAIR באמצעות לייזר עם אורך גל 2780 ננו-מטר.

 1. טיפול נוח יותר למטופל עם פחות זמן כיסא.
 2. זעיר פולשני, מפחית את רמת הכאב ואי הנוחות, פחות דימום אם בכלל בזמן הפרוצדורה.
 3. אנרגיית הלייזר לא פוגעת בצמנטום של שורש שן ומהווה טיפול שמרני לעומת הטיפול הקונווציונאלי (הסרת חומר שן בזמן גרידה של השורש עם כלים ידניים או עם מכשיר רוטטורי (טורבינה)
 4. הרדמה מקומית מספיקה, טיפול בלייזר פחות פולשני.
 5. אין צורך בחתכים ו/או בתפרים לרבות הרמת מטלה וחשיפת שורשי השיניים.
 6. מטופל שמח יותר, החלמה מהירה יותר.

ד"ר סביון מסביר לנו כי טיפול בכיסי חניכיים באמצעות לייזר הוא טיפול חדשני ומתקדם יותר, משך הטיפול קצר יחסית, ולא חשים כאבים במהלך הטיפול. זהו טיפול המתאים גם למטופלים הסובלים מרגישות לאנטיביוטיקה.

באמצעות טיפול לייזר מנדפים את כל החיידקים שהצטברו והתפתחו מתחת לקו החניכיים, חשוב לזכור כי הטיפול על ידי שיננית אינו עמוק, לכן חשוב לנקות את כיסי החניכיים כדי לפתור את הבעיה לטווח ארוך.

הלייזר מבטיח חיטוי מלא של כיסי החניכיים, אך כדי שהטיפול יצליח נדרש ניסיון רב ויש להשתמש רק במכשירי לייזר מתקדמים כדוגמת המכשירים במרפאת השיניים של ד"ר סביון.

בהמשך הטיפול יש לעבור הקצעת שורשים, בעיקר במקרים של כיסים עמוקים. הטיפול בכיסים עמוקים מעט מורכב יותר כיוון שיש להסיר את שכבת האפיתל החיצונית על מנת לאפשר ריפוי טבעי ואיכותי יותר של האזור.

ד"ר אריאל סביון הוא רופא שיניים בעל תואר מאסטר במדעי הלייזר, המתמקד בטיפולי שיניים תחת מיקרוסקופ, בגישה זעיר-פולשנית, ובשילוב לייזר דנטלי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​