מהי הלבנת שיניים / הבהרת שיניים

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

הלבנת שיניים או במונח הרפואי – הבהרת זגוגית השן, היינו טיפול אסתטי שאינו מזיק ומתאים כמעט לרובנו, אך רבים חוששים ממנו בגלל סטיגמות כאלה ואחרות.

כולנו שותים משקאות תוססים ו/או משקאות חמים (קפה, תה שחור, תה ירוק) ו/או משקאות אלכוהול (יין,ויסקי), ואוכלים מאכלים עם צבעי מאכל. אי לכך, צבע השן עובר שינויים והופך מבהיר לכהה ככל שעוברות השנים.

ברפואת שיניים האסתטית חומרי ההבהרה עברו שדרוגים, והבהרת שיניים הפך להיות טיפול שכיח ונפוץ בעולם המערבי ובארה״ב. יחד עם זאת עדיין רופא שיניים אינו יכול לצפות את התוצאה הסופית ואת דרגת לובן השן. כל פציינט מגיב אחרת לחומרי הבהרה, לכן מבצעים צילום עם מפתח צבעים לפני תחילת הטיפול ולאחריו. בדר״כ ניתן להגיע להבהרה בין דרגה לשלוש דרגות לובן.

לזגוגית השן – האמייל יש תפקיד חשוב בהבהרת השן, שכן ככל שהאמייל שחוק יותר כך אפקט ההלבנה קטן יותר בגלל השתקפות החומר הפנימי – דנטין דרך האמייל. הטיפול אפקטיבי יותר בצעירים (16-45) ופחות במבוגרים בגלל תהליך השחיקה של האמייל.

לכל החוששים תהליך הבהרת שיניים היינו תהליך בטוח ללא פגיעה בזגוגית שן, וללא הסרה של חומר השן כלל. לא נצפות תופעות לוואי מיוחדות לאחר ההבהרה ואין הגבלה של גיל בתנאי שהאמייל לא שחוק.

הדגשה – לפני ביצוע הבהרת שיניים רצוי לבצע בדיקת התאמה אצל רופא שיניים לרבות ניקוי אבנית ופוליש על מנת להסיר כתמי קפה, ניקוטין, יין, וצבעי מאכל שונים. מומלץ לבצע תחילה הבהרת שיניים ולאחריו טיפול דנטלי משקם ו/או משחזר על מנת להתאים את הצבע לשיניים טבעיות שהובהרו ולא להפך. חומר ההבהרה משפיע ומבהיר רק את השיניים הטבעיות.

סוגי הלבנה/הבהרה

הלבנה/הבהרה ביתית – הבהרה שמתבצעת באמצעות סדי הלבנה אינדיבידואלי של הפציינט וחומרי הלבנה ביתית בריכוז הנע בין 10% לבין 22%. התהליך ארוך יותר ונע בין 4 עד 8 שבועות בממוצע. הפציינט מניח בתוך סד פלסטי בכל תבנית שן חומר הבהרה בגודל של אפונה ומניח על שיניו לפחות לשלוש שעות במהלך היום ולפי הנוחות שלו. שישה ימים מניחים חומר הבהרה ויום מנוחה ככה במשך 8 שבועות. רצוי להשתמש בתקופה של הבהרה ביתית במשחה לשיניים רגישות ולהיגמל ממשקעות חמים / קרים (קפה, תה, יין, משקאות תוססים,) ולהימנע מאוכל עם צבעי מאכל על מנת לא לפגוע בהבהרה עצמה.

הלבנה/הבהרה במרפאה – הבהרת שיניים נעשית ע״י מקור אור – לייזר (קרינה אולטרא סגולה) עם מי חמצן בריכוז של 35%. הלבנה נעשית בישיבה אחת במרפאת שיניים, על ידי רופא שיניים בלבד (שינניות לא מוסמכות לבצע הבהרה). תחילה מבצעים בידוד של החניכיים על מנת למנוע צריבה וכוויה, מניחים חומר הבהרה על זגוגית השן, ומשתמשים בתאורת מסוג לייזר, המנורה מופעלת ממרחק קצר, למשך שלושה סבבים של 20 דקות כל אחד מהם. במהלך פעולת החימום, מואצת פעילות החומר המבהיר, הטיפול נמשך כשעה נטו וכשעה וחצי ברוטו. התואמה המושגת לאחר ההבהרה היינה זהה לתוצאה ביתית עם סדי הלבנה. היתרון של השיטה היינו מהירות, נוחות, וחיסכון של זמן. לאחר ההבהרה מופיעה רגישות קלה, הפציינט נשלח עם משחה לשיניים רגישות ונגמל במשך 48 שעות מחומרים פיגמנטים וצבעי מאכל.

עשוי לעניין אותך:  שתל דנטלי בגישה מיקרוסקופית

הבהרה במרפאה בשילוב עם הבהרה ביתית – שילוב של הבהרה בלייזר במרפאה ומסירת סדי הלבנה לפציינט להמשך הבהרה ביתי עד השגת שביעות רצון של המטופל בהבהרת השן.

הבהרת שיניים בשיטות אחרות – בתי המרקחת בארץ ובחו"ל מלאים במשחות שיניים המבטיחות הבהרה של השיניים, אולם יש לזכור כי ריכוז החומר הפעיל במשחות אלה הוא נמוך מאוד ולכן יעילותן היא מינימלית. לצידן של המשחות ניתן למצוא על מדפי בתי המרקחת מגוון של ערכות ביתיות להבהרת שיניים. הריכוז הנמוך של החומר הפעיל הופך אותם לבעלי אפקט מוגבל, ולכן יעילותם בספק.

תופעות לוואי לאחר ההלבנה/ ההבהרה – רגישות יתר בשיניים, במיוחד לקור, תחושת צריבה בחניכיים (בגלל זליגה של חומר הלבנה על החניכיים) שינויים בחוש הטעם שחולפות לאחר זמן קצר יחסית. זכרו שמדובר בתופעות שחולפות לאחר זמן קצר.

בשימוש עם חומרי ההבהרה המודרניים, תוך ביצוע של הוראות הרופא המטפל, אין שום סיבה שיוסב נזק בלתי הפיך, אם בכלל. חומרי ההבהרה בהם משתמש הרופא הם לרוב ניטרליים מבחינת רמת החומציות. אין תופעות בלתי הפיכות היכולות לסכן את בריאות השיניים או החניכיים.

הופעת כתמים לבנים – מדובר בכתמים לבנים שהיו עוד קודם לכן על גבי השיניים והם מגיבים ראשונים להבהרה. כששאר השן תתבהר, הם לא ייראו בשנית. זה ייקח כשבוע. אם בסיום ההבהרה נותר כתם לבן ועדין, רופא השיניים יכול להציע הסרה במהירות של הכתם בהליך הנקרא "מיקרואברזיה" – מהיר ולא כואב.

הנחיות לאחר הלבנה / הבהרה

עישון – לא מומלץ, עדיף להפסיק לעשן תקופה קצה לפני תחילת הטיפול, במהלכה ולאחריה, העישון יפגע בתהליך ההבהרה ויכתים את השיניים, השיניים בעת ההבהרה "נפתחות" בגלל ריכוז מי חמצן ומוכתמות בקלות.

משקאות ומאכלים – יש להימנע ממשקאות כגון: קפה, תה, יין אדום ומיצי הדרים באופן כללי. בעת הטיפול, השיניים הופכות לרגישות יותר להכתמה ולכן הדבר קריטי להשגת תוצאה מרשימה. מומלץ לא לחזור למשקאות הללו גם מספר שבועות בסיום ההבהרה. מומלץ לשתות רק מים עד שבוע לאחר סיום ההבהרה.

התוויות נגד הבהרה / הלבנה

  1. לפציינטים ברוקסיסטים שחורקים שיניים עם שחיקות מרובות של האמייל
  2. לפציינטים עם שחזורים נרחבים בחלל הפה
  3. לפציינטים עם מחלת חניכיים מתקדמת ו/או חריפה.
  4. לפציינטים עם שיניים אפורות שנפגעו מטטרציקלין בגיל צעיר או בגלל בעיה גנטית.
  5. לפציינטים עם אנטומיה לא תיקנית של פני שטח האמייל לרבות פסים פנימיים.
  6. לפציינטים שדורשים חיוך "הוליוודיי" עם ציפיות גבוהות ( המלצה לציפויי חרסינה)
  7. לפציינטים עם סיכון גבוה לעששת.
  8. לפציינטים שאינם מקפידים על היגיינה אורלית ולא מצחצחים שיניים.

 

המאמר חובר על ידי ד״ר אריאל סביון על מנת להגביר את המודעות ברפואת השיניים האסתטית בכלל ובהלבנת השיניים בפרט. הבהרת שיניים היינו תהליך יעיל, ובטוח עם תוצאות משביעות רצון. מומלץ לבצע הלבנת שיניים תוך שעה במרפאה בשילוב ביתי עד שבוע ימים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​