רפואת שיניים בלייזר בישראל

השתלת חניכיים

שתף דף זה
השתלת חניכיים
תוכן עניינים

מהי השתלת חניכיים? מבוא ונקודות חשובות

ניתוח השתלת חניכיים הוא הליך דנטלי לטיפול בחניכיים דקות או במקרים של נסיגת חניכיים.
לחניכיים תפקיד מהותי בתפקוד הפה בכלל, ובבריאות השיניים בפרט. החניכיים הם הרקמה הרכה שמקיפה את השיניים ואת העצם, מגינה על שורשי השיניים, ויחד עם העצם יוצרת את מערכת התמיכה של השיניים.

פתרון לנסיגת חניכיים

מצב של נסיגת חניכיים או קו חניכיים דק עלול לפגוע בשלמות שורשי השיניים (גורמת לעששת צווארית) ואף בעצם (גורמת לספיגת עצם). לכן חשוב מאוד שהם יהיו בריאים ושלמים בכל עת.

הליך הטיפול

השתלת חניכיים כוללת הנחה מדויקת של מקטע קטן של רקמה רכה חדשה באזור שבו יש רקמת חניכיים מועטה (אם בכלל). את השתל לוקחים בדרך כלל מהחיך בגישה פחות פולשנית, עם הרדמה מקומית.

לאחר מכן תופרים אותו בעדינות לאזור החסר ו/או דל ברקמת חניכיים, כך שהרקמה החדשה תכסה שורשי שיניים חשופים, תוסיף נפח לקו החניכיים, תעזור במניעת נסיגת חניכיים נוספת, ותביא לנִרְאוּת אסתטית יותר של הפה.

החלמה 

ההחלמה אורכת בדרך כלל בין ימים בודדים (בזכות טיפול בלייזר קר) לשבוע, אך במקרים ספציפיים היא עשויה להימשך זמן רב יותר. להשתלת חניכיים יש אחוזי הצלחה גבוהים אם היא מבוצעת על ידי רופא מיומן וטכנולוגיה מתקדמת הכוללת בין היתר מיקרוסקופ טיפולי, מיכשור כירורגי זעיר, וסוגי לייזר להאצת הליך הריפוי.

יתרונות השתלת חניכיים

 • הפחתת הסיכון להתקדמות מחלות חניכיים ולעקירות שיניים;
 • הפחתת הסיכון לעששת צווארית עקב חשיפה של שורשי שיניים;
 • הפחתת כאבים ורגישות בשיניים בזמן אכילה או שתייה;
 • עיצוב החיוך ללא השחזת שורשי שיניים (חשיפת שורשים עקב נסיגה).

אודות כותב המאמר ד״ר אריאל סביון

ד״ר אריאל סביון רופא שיניים מעל 15 שנה, בעל תואר מאסטר כפול (גרמניה) במדעי הלייזר ומדעי האימפלנטולוגיה (שתלים דנטליים).

משמש כמנהל רפואי של תאגיד שיניים ״סביון מדיקל סנטר בע״מ. בעלים של מועדון לימודי יוקרתי master_ implant, המכשיר רופאי שיניים בתחומים שונים.

מדריך מוסמך היחידי בארץ של World Clinical Laser Institute בתחום מדעי הלייזר ברפואת שיניים בישראל.

ד״ר סביון, מוביל דעה של חברות מובילות בארץ ובעולם, חוקר ומרצה בינלאומי בתחום רפואת שיניים בלייזר, רפואת חניכיים ושתלים דנטליים.

ד"ר אריאל סביון

לנוחיותכם, תוכן עניינים המאפשר מעבר מהיר לאזור בכתבה >>

באילו מקרים מומלץ לבצע השתלת חניכיים?

ישנם מספר מצבים בהם מומלץ לעבור ניתוח השתלת חניכיים:

 1. נסיגת חניכיים וחשיפת שורשים – זוהי הסיבה העיקרית להשתלת חניכיים. כאשר רקמת החניכיים נסוגה, היא חושפת את שורשי השיניים ועלולה להוביל לרגישות בשיניים ולסיכון מוגבר לעששת שורשים. השתלת חניכיים יכולה לשמש "בלם" לצורך עצירת נסיגת חניכיים נוספת מתמשכת, על כל השלכותיה.
 2. מחלת חניכיים מתקדמת (פריודונטיטיס) – גורמת לאובדן רקמת החניכיים, מה שעלול לחייב השתלת חניכיים, הן כדי לשקם את בריאות החניכיים, והן על מנת למנוע התקדמות של מחלת חניכיים ואיבוד של השיניים.
 3. רגישות בשיניים – בין אם באופן ישיר כתוצאה של נסיגת חניכיים, או מכל סיבה אחרת, רגישות מוגברת בשיניים משפיעה על איכות החיים של המטופל. השתלת חניכיים יכולה לכסות את השורשים החשופים ולהקל על הרגישות.
 4. סיבות קוסמטיות – יש אנשים המעוניינים בהשתלת חניכיים כדי לטפל בקו חניכיים לא אחיד, שמשפיע על נראות הפה, או במידה והם מעוניינים לשפר את מראה החיוך.
תמונה לדוגמה המציגה השתלת חניכיים סביב שתלים דנטליים
תמונה לדוגמה המציגה השתלת חניכיים סביב שתלים דנטליים

תסמינים של נסיגת חניכיים

קשה יחסית לזהות את השלבים המוקדמים של נסיגת חניכיים; אך עם הזמן מופיעים תסמינים כמו:

 • שיניים שנראות ארוכות יותר, משום ששורש השן נחשף, ובכך משנה את האסתטיקה של החיוך.
 • רגישות מוגברת של השיניים לטמפרטורות חמות וקרות, שמובילה להפרעה באכילה ובשתיה.
 • קו חניכיים לא אחיד ומחורץ לאורך השוליים שבהם החניכיים פוגשות את השיניים.
 • אדמומיות ונפיחות של החניכיים.
 • תנועתיות/תנודתיות של השיניים, מכיוון שרקמת החניכיים והעצם התומכת בה נפגעו.
 • דימום בחניכיים, במיוחד במהלך צחצוח או שימוש בחוט דנטלי.
 • ריח רע מהפה (הליטוזיס).
 • לאחר הקצעת שורשים או ניתוח חניכיים כירורגי.

הבדלים וסוגי השתלות חניכיים

ישנם מספר סוגים של השתלות חניכיים, לכל אחד מטרה משלו. ההבדלים העיקריים ביניהם נעוצים במקור רקמת השתל ובמצב הספציפי שבו הם נועדו לטפל.

 • השתלת רקמת חיבור ממקור עצמי (Connective tissue graft) – השיטה הנפוצה ביותר. במסגרתה משתמשים ברקמת החיך של המטופל. שתל רקמת חיבור משמש לרוב לכיסוי שורשי שיניים חשופים, ולהגדלת עובי רקמת החניכיים. השיטה מאוד יעילה לטיפול בנסיגת חניכיים ולשיפור האסתטיקה. היתרון של רקמת חיבור הוא שחניכיים ממשיכות להתעבות גם במשך השנים. תהליך הקצירה אינו כואב, והחלמה ממנו מאוד מהירה בזכות טיפול בלייזר קר.
 • השתלת חניכיים חופשית (Free gingival graft) – קוצרים רקמת חניכיים חופשיות (רקמה מקורנת עם תאי קשקש) ליצירת חניכיים שנספגו. משתמשים בשתל חניכיים בעיקר סביב שתלים דנטליים או באזור קדמי תחתון עם רקמת חניכיים מאוד דקה, ליצירת סטיפ של חניכיים מקורנות להגנה טובה יותר סביב כתרים ע״ג שתלים או מתחת לשורשי שיניים. רקמת חניכיים נקצרת מהמטופל עצמו בעובי של עד 1 ממ. תהליך הקצירה אינו כואב, והחלמה ממנו מאוד מהירה בזכות טיפול בלייזר קר.
 • השתלת חניכיים סביבתית (Pedicle Graft) – בשיטה הסביבתית הרקמה נלקחת מהחניכיים (רקמת חיבור) הקרובות לשן שזקוקה לטיפול, שסביבה תושתל הרקמה החדשה. שיטה זו מתאימה רק למי שיש לו כמות מספקת של רקמת חניכיים באזור המטופל.
 • שתל חניכיים מוקודרם (Mucoderm) – שתל שעושה שימוש בחומר חלופי לרקמה האנושית, ובכך הוא מבטל את הצורך בחיתוך רקמה של המטופלים. מוקודרם הוא "מטריצת קולגן" שמופק מעור (דרמיס) של חזיר. החומר עובר תהליך להסרת תאים וחומרים אנטיגנים, ועיקור (סטריליזציה), ובסופו של דבר משמש כבסיס ליישומים דנטליים שונים. למוקודרם מספר יתרונות משמעותיים:
  • תאימות ביולוגית: נקלט היטב על ידי גוף האדם, ומפחית את הסיכון לדחייה.
  • מראה טבעי: דומה מאוד לרקמה אנושית מבחינת מרקם ומראה, מה שהופך אותו לבחירה מצוינת בהליכים אסתטיים.
  • התחדשות רקמות: מהווה בסיס, או "פיגום" יעיל לתהליכי התחדשות הרקמות הטבעיות של הגוף, ומעודד צמיחה של כלי דם חדשים ורקמות חיבור.
  • הפחתת סיכון לסיבוכים: אין צורך בחיתוך רקמת תורם מהמטופל.

למוקודרם יש גם מספר מגבלות:

  • סכנת זיהום: כמו בכל תהליך השתלה, יש סיכון פוטנציאלי לזיהום אם לא מקפידים על פרוטוקולים ניתוחיים מתאימים.
  • עלות: המוקודרם יקר יותר מחומרי השתלה אחרים עקב תהליך העיבוד וההכנה הנדרשים.
  • רגישות ספציפית של מטופלים: לחלק מהמטופלים יש רגישויות או אלרגיות לחומרים ממקור חזירי, מה שמצריך בדיקה מקדימה קפדנית של המטופל.
 • שתל פיברין – שואבים דם מהוריד של המטופל, לאחר הפרדת תאי דם אדומים באמצעות צנטריפוגה. מקבלים פלזמה עם טסיות עשירות בפיברין. יריעות פיברין מאיצות את הליך הריפוי הביולוגי ומעודדות יצירת כלי דם חדשים. כאשר יש רקמת חניכיים דקה, ניתן להזריק או להשתיל ממברנת טסיות עשירות בפיברין מהדם של המטופל.

השתלת שתל פיברין בעזרת לייזר התגלתה כשילוב מנצח. שימוש בלייזר המיועד לרקמות רכות מציע הליך השתלה מדויק ויעיל יותר. באמצעות הלייזר ניתן להכין את רקמת אזור ההשתלה על ידי יצירת חתכים מדויקים. קרני הלייזר לא רק מקלות על הנחת שתל הפיברין בצורה מדויקת ובחתך מינימלי, אלא גם מעודדות את התחדשות הרקמות במקום ומסביב אתר הניתוח.

בנוסף, ניתן להשתמש בלייזר כדי לנקות ולעקר את מקום ההשתלה, להפחית את הסיכון לזיהום ולהבטיח סביבה נקייה לאינטגרציה מוצלחת של השתלים. האופי המבוקר והלא פולשני של השימוש בלייזר לא רק משפר את הדיוק של ההליך אלא גם מוביל לריפוי מהיר יותר.

טיפול באמדוגיין -

אמדוגיין הוא חומר אורגני המכיל 90% אמלוג'נין (חלבון). המיושם בניתוחי השתלת חניכיים, ומשמש לקידום התחדשות רקמות החניכיים.

בניתוח להשתלת חניכיים רופא שיניים מורח את האמדוגיין ישירות על משטחי השורשים החשופים של השיניים. הדבר מסייע לעורר את ההתחדשות של רקמות חניכיים שאבדו. החלבונים באמדוגיין מסייעים בהתקשרות תאים, יצירת רקמות חדשות ואף רגנרציה של העצם.

בסופו של דבר הם תומכים בהצמדה מחדש של רקמת החניכיים לשורש השן.
השימוש באמדוגיין בהשתלת חניכיים הוכח כמשפר את אחוזי ההצלחה של טיפולים אלו. אמדוגיין נחשב טיפול בטוח.

יתרונות שימוש בלייזר בהליך השתלת חניכיים

זוהי ללא ספק השיטה המתקדמת ביותר. השתלת חניכיים בעזרת לייזר היא השיטה המתקדמת ביותר כיום בשימוש רופא שיניים מיומן שמוסמך לשימוש בלייזר, כי יש לה יתרונות רבים על פני שיטות אחרות:

שיפור אחוזי ההצלחה בגישה מיקרוסקופית

שילוב מיקרוסקופ דנטלי בטיפולי שיניים הוכיח את עצמו כמהפכני, שמשפר משמעותית את אחוזי ההצלחה של הליכים דנטלים מגוונים. בזכות רמת הגדלה משמעותית והארה ברורה על האזור בפה אותו מאבחנים או בו מטפלים, המיקרוסקופ הדנטלי מאפשר לראות פרטים מורכבים ומבנים אנטומיים של חלל הפה בבהירות ובדיוק יוצאי דופן.

הדמיה מוגברת זו מתורגמת לאבחנות מדויקות יותר, לתכנון טיפול מדויק ולביצוע קפדני של הליכים. בין אם מבצעים טיפולי שורש מורכבים, עבודת שיקום פה מורכבת או פרוצדורות חניכיים עדינות, הנראות המשופרת שמספק המיקרוסקופ מעצימה את היכולת של רופא השיניים לזהות ולטפל בבעיות שאחרת לא ניתן היה לגלות אותן בצורה כל כך ברורה.

יתרה מכך, הדיוק והשליטה המשופרים שמעניק המיקרוסקופ מאפשרים להתערבויות מיקרוכירורגיות מורכבות בגישה זעיר-פולשנית, להפחתת טראומה לרקמות הסובבות, ולשימור טוב יותר של מבנה שיניים בריא. בסופו של דבר, השילוב של מיקרוסקופ בטיפול שיניים מעלה את איכות הטיפול והריפוי ותורם באופן משמעותי להצלחה הכוללת של טיפולי השיניים.

צילומי סטודיו לפני ואחרי טיפול עיצוב החיוך ושיקום פה מלא באמצעות כתרי וציפויי חרסינה , כולל מעקב ותחזוקה.
טיפול בנסיגת חניכיים באמצעות השתלת חניכיים ממקור עצמי

סיבוכים וסיכונים אפשריים

הליכי השתלת חניכיים נחשבים בדרך כלל בטוחים, בעיקר כאשר הם מבוצעים על ידי רופא שיניים מנוסה. עם זאת, כמו בכל הליך רפואי כירורגי, עלולים להיות מספר סיבוכים פוטנציאליים:

הנחיות לאחר השתלת חניכיים

לאחר ניתוח השתלת חניכיים, חשוב לטפל בפה כראוי כדי להבטיח ריפוי והחלמה חלקים. במהלך הזמן הזה צומחים כלי דם חדשים לתוך השתל ועוזרים לו להשתלב ברקמה שמסביב. תהליך הריפוי של כל אחד ואחד הוא אינדיבידואלי, ולכן חיוני לעקוב אחר ההוראות וההנחיות הספציפיות של רופא השיניים. ישנם מספר דברים שחשוב לשים לב אליהם אם רוצים לזרז ולשפר את ההחלמה.

1. היצמדו למזונות רכים, לא מתובלים ולא חומציים, בימים הראשונים שלאחר הניתוח. שלבו מזונות רגילים בתזונה רק בהדרגה, ולאחר התייעצות עם רופא השיניים.

2. דאגו לשטוף את הפה עם מי מלח פושרים כדי לשמור על האזור נקי. צחצחו בעדינות ליד מקום הניתוח, בימים הראשונים דלגו על אזור ההשתלה. ובכל מקרה הקפידו למלא אחר ההוראות של רופא השיניים לאחר הניתוח בקשר לשמירה על היגיינת הפה.

3. כאב ואי נוחות מסוימת הם תופעה שכיחה לאחר ניתוח השתלת חניכיים. ניתן להשתמש במשככי כאבים ללא מרשם עדיף להתייעץ עם רופא השיניים לגבי סוג התרופה המומלצת.

4. הימנעו מפעילות גופנית מאומצת בימים הראשונים לאחר הניתוח, כדי לא להגביר את הדימום.
ותרו על עישון, מכיוון שהוא עלול לעכב את תהליך הריפוי ולהגביר את הסיכון לסיבוכים.

חשיבות בחירת רופא מטפל – איך לבחור נכון?

בחירת רופא השיניים המתאים להשתלות חניכיים עבורכם היא עניין רציני, שמטרתו להבטיח הליך מוצלח ונטול טראומות. ישנם מספר כיווני בדיקה שיעזרו לכם לבחור:
בקשו המלצות מחברים, משפחה או אנשי מקצוע בתחום. חוויות אישיות יכולות לספק תובנות חשובות לגבי איכות הטיפול של רופא שיניים מסוים.

חפשו רופא שיניים שעבר את כל ההתמחויות הנדרשות לביצוע של טיפול השתלה מתקדם; האם הוא מעודכן בטכניקות וההתקדמות העדכניות ביותר בתחום? כמו לדוגמה: האם הוא משתמש בתהליך במיקרוסקופ דנטלי ובלייזר דנטלי? ועוד.

קבעו פגישת ייעוץ עם רופא השיניים כדי לדון בצרכים הספציפיים, ובאפשרויות הטיפול שלכם. בהזדמנות זו תוכלו להעריך את כישורי התקשורת שלו ושל צוות המרפאה: האם הם אמפתיים, קשובים ומוכנים לטפל בחששות שלכם?

הם הם מוכנים לענות על שאלות? ועד כמה אתם מרגישים בנוח. חשוב! אל תמעיטו בערכה של חוות דעת נוספת; חשוב שתמצאו רופא שיתן תחושה של נינוחות והקשבה.

ד"ר אריאל סביון

ד"ר אריאל סביון – בעל תואר מאסטר בתחום ההשתלות חניכיים

ד"ר אריאל סביון מכיר בחשיבות הגדולה של ידע בכלל וידע מקצועי בפרט, של התעדכנות מתמדת בכל החידושים המדעיים והטכנולוגיים בתחום רפואת השיניים ובעבודה מקצועית ללא פשרות.

ד"ר סביון הוא בעל תואר מאסטר M.Sc באימפלנטולוגיה אורלית (שתלים דנטליים) מאוניברסיטת פרנקפורט, גרמניה. ובנוסף להתמחות שלו בנושא שתלים דנטליים הוא בעל תואר מאסטר M.Sc במדעי הלייזר ברפואת שיניים מטעם אוניברסיטת "אאכן" הגרמנית כמו גם בעל תואר BOARD CERTIFIED DIPLOMATE בהשתלות דנטליות מטעם הארגון הבינלאומי בתחום האימפלנטולוגיה ICOI.

ד"ר סביון הוא בעל תואר MDC עולמי ברפואת שיניים מיקרוסקופית ומיקרוכירורגיה המשלבת מיקרוסקופ בהשתלת שתלים דנטליים, השתלות חניכיים ועוד, בגישה זעיר-פולשנית. הוא חבר הנהלה במועדון היוקרתי MICROSCOPIC DENTAL CLUB העולמי, שמקדמת את התחום של שילוב המיקרוסקופ בטיפולי שיניים.

בזכות הידע והניסיון הרב שיש לד"ר סביון בתחום של השתלות וטיפולי שיניים בשילוב לייזר ומיקרוסקופ, הוא נחשב מרצה מבוקש בארץ ובעולם בתחום האסתטיקה הדנטלית, האימפלנטולוגיה ורפואת שיניים מיקרו-כירורגית המשלבת מיקרוסקופ ולייזרים.

ד"ר אריאל סביון דואג להתעדכן בכל חידוש והתקדמות טכנולוגית ברפואת שיניים על מנת לתת למטופליו את הטיפול הטוב ביותר שניתן.

השתלת חניכיים – תמונות לפני ואחרי

ד"ר אריאל סביון
ד"ר אריאל סביון

ד״ר אריאל סביון רופא שיניים מעל 15 שנה, בעל תואר מאסטר כפול (גרמניה) במדעי הלייזר ומדעי האימפלנטולוגיה (שתלים דנטליים). משמש כמנהל רפואי של תאגיד שיניים ״סביון מדיקל סנטר בע״מ. בעלים של מועדון לימודי יוקרתי master_ implant, המכשיר רופאי שיניים בתחומים שונים. מדריך מוסמך היחידי בארץ של World Clinical Laser Institute בתחום מדעי הלייזר ברפואת שיניים בישראל. ד״ר סביון, מוביל דעה של חברות מובילות בארץ ובעולם, חוקר ומרצה בינלאומי בתחום רפואת שיניים בלייזר, רפואת חניכיים ושתלים דנטליים.

השתלת חניכיים

לקביעת תור התקשרו

טיפולים דנטליים

לפרטים נוספים וקביעת תור צרו קשר עוד היום

10 טיפים לציפויי חרסינה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​