רפואת שיניים בלייזר בישראל

טיפול שורש

שתף דף זה
תוכן עניינים

אודות כותב המאמר ד״ר אריאל סביון

ד״ר אריאל סביון רופא שיניים מעל 15 שנה, בעל תואר מאסטר כפול (גרמניה) במדעי הלייזר ומדעי האימפלנטולוגיה (שתלים דנטליים).

משמש כמנהל רפואי של תאגיד שיניים ״סביון מדיקל סנטר בע״מ. בעלים של מועדון לימודי יוקרתי master_ implant, המכשיר רופאי שיניים בתחומים שונים.

מדריך מוסמך היחידי בארץ של World Clinical Laser Institute בתחום מדעי הלייזר ברפואת שיניים בישראל.

ד״ר סביון, מוביל דעה של חברות מובילות בארץ ובעולם, חוקר ומרצה בינלאומי בתחום רפואת שיניים בלייזר, רפואת חניכיים ושתלים דנטליים.

ד"ר אריאל סביון

מהו טיפול שורש ומה מטרתו?

טיפול שורש הוא טיפול שנועד לטפל בזיהום או ריקבון בחלק הפנימי של השן. הזיהום נגרם בדרך כלל על ידי חדירת חיידקי עששת לשן. הטיפול עשוי להידרש גם במקרים שבהם סתימה נשברה או ששן ניזוקה בגלל מכה חזקה. כלומר, המטרה העיקרית של טיפול שורש הוא להציל שן שניזוקה בצורה קשה ואין די בסתימה רגילה.

במהלך הטיפול רופא השיניים מסיר את הרקמה שנפגעה ונקראת מוך השן. הרופא ינקה את האזור הפגוע ולאחר מכן ימלא את התעלות. כדאי לציין כי מוך השן הוא רקמה בחלק הפנימי של השן. דרך רקמה זו מקבלת השן חומרים מזינים.

הרקמה מכילה עצבים וכלי דם ולכן נזק גורם לכאבים. כאשר מוך השן ניזוק בדרך כלל נחוש כאב חזק ולעיתים גם נראה נפיחות באזור. אם לא מטפלים בכך הרי שהזיהום עלול להתפשט ולהחמיר. עשויה אפילו להיווצר מוגלה באזור השורשים והדבר כמובן מצריך טיפול. טיפול השורש נועד לסלק את הכאב, לעצור את התפשטות הנזק.

חשוב לא פחות להבין כי הטיפול מאפשר לשמר את השן ולמנוע ממנה להתפרק. הזנחה עלולה להצריך עקירה בסופו של דבר עקירה ואילו הסרת הרקמה פגועה והשלמת הטיפול עוצרים את התפשטות הזיהום וכך השן הטבעית יכולה להמשיך לתפקד.

לנוחיותכם, תוכן עניינים המאפשר מעבר מהיר לאזור בכתבה >>

באילו מצבים נצטרך לעבור טיפול שורש?

ישנם מספר מצבים בהם יהיה צורך בטיפול שורש:

מצבים בהם נצטרך לעבור טיפול שורש אינפוגרפקיה סביון מדיקל סנטר

בכל המקרים הללו ולאחר התייעצות עם רופא השיניים, טיפול שורש יביא להסרת הרקמה הפגועה ולשיקום השן. המטרה – לעצור את הנזק ולמנוע עששת ונזקים נוספים. זוהי הדרך שמאפשרת לשמר את השן למשך זמן רב, למנוע עקירה ולהפסיק את הכאב המציק.

היתרונות של מיקרוסקופ טיפולי בטיפולי שורש

השימוש במיקרוסקופ טיפולי בטיפולי שורש משפר את הדיוק והיעילות. טכנולוגיה אופטית מסוג זה מעניקה תצוגה מוגדלת באופן משמעותי, כך שרופא השיניים יכול לראות היטב את האזור המטופל.

טכנולוגיה זו מאפשרת טיפול יעיל במיוחד בתעלות באזורי השורש, שלעיתים קשה מאוד לראותם בעין בלתי מזוינת. טכניקה מודרנית זו יכולה להציל שיניים, שאחרת היו עשויות להידרדר ללא תקנה.

היתרונות העיקריים של שימוש במיקרוסקופ עבור טיפולי שורש כוללים:

צפו בסרטון של ד”ר אריאל סביון מבצע קיטוע חוד השורש באמצעות לייזר ומיקרוסקופ ללא צורך בעקירת שן:

טיפול שורש בלייזר באורך גל כפול

הצלחת טיפול השורש מבוססת על חיטוי וניקוי מיטביים של התעלה. זוהי פעולה לא פשוטה, בגלל המבנה האנטומי של התעלות והאזור הסמוך. השיטות המסורתיות של הטיפול עלולות להותיר מקומות שלא נוקו לגמרי כך שבהמשך יתפתחו חיידקים ולמעשה טיפול השורש לא יצליח. חומרים כימיים שמשמשים בטיפול שורש סטנדרטי יכולים להיות יעילים ובכל זאת יש להם מגבלות, כגון חדירה לא מספקת, סיכוי לנפיחות, כאבים בשל שימוש מוגבר.

לעומת זאת טיפול בלייזר מהווה אלטרנטיבה חדישה ויעילה יותר, כאשר לייזר הארביום והדיודה ראויים לציון מיוחד.
לייזר מסוג ארביום, פועל באורכי גל אינפרה אדום בינוני. לייזר כזה נספג היטב במולקולות מים וברקמת השן. עובדה זו הופכת את הלייזר למתאים מאוד לצורך חימום ואידוי רובד חיידקים ופתיחת צינוריות לצורך חיסול רובד חיידקים עמוק.

לייזר דיודה, נחשב ליעיל מאוד בחיטוי תעלות שורש עם יכולת חדירה של עומק עד 1000 מיקרון תוך פירוק קרומי החיידקים. השימוש בטכנולוגיה מתקדמת מאפשר פיזור אור ב-360 מעלות והתוצאה – זה משפר את יעילות הטיפול בלייזר, מאפשר חיטוי יסודי מבלי לפגוע בקצה של השורש.

באופן כללי, שילוב לייזר ארביום ודיודה בטיפולי שורש, במיוחד במקרים מורכבים, הוכח כמשפר מאוד את הצלחת הטיפול ואת שימור השיניים. טכנולוגיית לייזר מוכיחה את עצמה כמשופרת ביחס לטיפולים הוותיקים יותר, עם הליכים בטוחים יותר, פחות תופעות לוואי ופחות כאבים.

שלושת היתרונות העיקריים כוללים:

3 היתרונות העיקריים בטיפול שורש בלייזר אינפוגרפקיה סביון מדיקל סנטר

הנחיות והיערכות לקראת טיפול שורש

לפני ביצוע טיפול שורש, חשוב לעקוב אחר הנחיות הרופא לקראת הטיפול הפרטני. ייתכן מאוד שיומלץ לכם להימנע מאכילה למספר שעות לפני הטיפול, במיוחד כאשר אתם צפויים לעבור טשטוש. חשוב לעדכן את הרופא בכל מצב רפואי, אלרגיה או שימוש בתרופות. לקראת הטיפול חשוב לצחצח שיניים היטב.
דגשים מרכזיים:

במידה והטיפול נעשה תחת טשטוש, הקפידו לצום לפי הוראת הרופא לקראת הטיפול.

שוחחו על מצבכם הרפואי, הודיעו לרופא על תרופות מרשם שאתם נוטלים או מחלות כרוניות וכל דבר חשוב אחר כגון רגישויות או אלרגיות.

שתפו את הרופא בכל חשש או דאגה שלכם. כמו כן, לאחר הטיפול עדיף להימנע מנהיגה (במידה ועברתם סדציה או הרדמה).

הליך הטיפול שלב אחרי שלב

שלבי טיפול שורש:

עשוי לעניין אתכם | טיפול הקצעת שורשים >>

האם טיפול שורש צפוי לכאוב?

לטיפול שורש יש מוניטין כטיפול כאב, אך זה לא מדויק. בטכניקות מודרניות תוך שימוש בטשטוש או הרדמה, לרוב לא מדובר בטיפול “מציק” יותר מאשר בסתימה רגילה. במהלך ההליך, הרדמה מקומית פועלת על השן ועל האזור שמסביב. אי נוחות מסוימת או כאב קל לאחר הטיפול נחשבים לנורמליים. חשוב להרגיע ולומר כי אי הנוחות לרוב שוככת בתוך זמן קצר.

החלמה לאחר טיפול שורש

לאחר הטיפול, מטופלים צפויים לחוות אי נוחות קלה או רגישות למשך כמה ימים. תרופות רגילות (ללא מרשם) לשיכוך כאבים בדרך כלל מספקות כדי לשכך את הכאב. חשוב להימנע מלעיסה באזור המטופל, כל עוד הטיפול לא הסתיים עם סתימה קבועה או כתר. חשוב להמשיך בצחצוח שיניים ושמירה על היגיינת פה.

במהלך תקופת ההחלמה, יש לדווח לרופא אם חשים כאב חזק, נפיחות, עליה בחום. חשוב ליצור קשר עם רופא השיניים באופן מיידי אם נדמה כי הכאב חריג. יחד עם זאת יש להקפיד להגיע לביקורת ולמעקב. הבשורות הטובות הן שלאחר טיפול שורש מוצלח ושיקום נכון, השן יכולה להחזיק מעמד זמן רב בדיוק כמו כל שן אחרת.

באנר - מרפאת שיניים בראשון לציון - בניהולו של ד״ר אריאל סביון

סיכונים אפשריים של טיפולי שורש

טיפול שורש נחשב בדרך כלל לבטוח ויעיל. יחד עם זאת ישנם סיכונים כמו בכל טיפול רפואי. נדגיש כי טיפול בלייזר מפחית מאוד את הסיכונים הללו.

סיכונים אפשריים בטיפולי שורש אינפוגרפקיה סביון מדיקל סנטר

זיהום לאחר טיפול

השן עלולה להזדהם שנית, אם איטום התעלות נפגם או במידה ולא סולק כל הזיהום במהלך הטיפול.

שבר בשן

שיניים שעברו טיפול שורש עלולות להיות חלשות ולכן גם שבירות יותר.

הצלחה חלקית

ייתכנו סיבוכים אם מערכת השורשים מאוד מפותלת וסבוכה. זה עלול לגרום לפספוס של חלק מהתעלות הנגועות.

צפו בסרטון של ד”ר אריאל סביון מסביר על טיפול שורש חוזר בסוגי לייזר ללא צורך בעקירת שן:

כמה זמן לוקח לבצע טיפולי שורש?

משך הזמן לטיפול שורש יכול להשתנות בהתאם למורכבות המקרה, שיטת הטיפול ומצב השן הפגועה. הטיפול השגרתי לרוב מסתיים בביקור אחד או שניים וכל כל מפגש יכול להימשך מחצי שעה ועד כמה שעות.

במקרים מורכבים, בנזק לשיניים טוחנות, ריבוי תעלות או זיהום קשה, הטיפול עשוי להתארך מעבר לכך. זה המקום להזכיר כי טיפול בלייזר הינו מהיר יותר מהרגיל, קצר יותר אך גם יעיל בעת ובעונה אחת.

אוכל ושתיה לאחר טיפול שורש – דגשים חשובים

לאחר טיפול שורש, אין צורך להימנע מאכילה ושתייה. נקודות מרכזיות שכדאי לזכור:

הרדמה אייקון סביון מדיקל סנטר

חכו עד השפעת ההרדמה תפוג

הימנעו מאכילה עד שההרדמה פגה לגמרי, זאת כדי למנוע נשיכה של הלחי או הלשון בגלל חוסר התחושה.

מזונות רכים אייקון סביון מדיקל סנטר

בחרו מזונות רכים

העדיפו מזונות רכים, קלים ללעיסה. כך תוכלו להימנע מהפעלת לחץ חזק על השן המטופלת.

שתייה חמה ומאכלים חמים אייקון סביון מדיקל סנטר

הימנעו משתייה חמה ומאכלים חמים

טמפרטורות גבוהות עלולות לגרום לרגישות ואי נוחות באזור המטופל.

וותרו על מזונות קשים

מאכלים קשים עלולים לפגוע בסתימה זמנית או בשן שטרם סיימה את הטיפול.

להתייעצות, שאלות ובירורים נוספים, פנו למרפאתו של ד״ר אריאל סביון מ״סביון מדיקל סנטר”. רופא שיניים מנוסה וגם בעל תואר מסטר במדעי הלייזר.

ד"ר אריאל סביון
ד"ר אריאל סביון

ד״ר אריאל סביון רופא שיניים מעל 15 שנה, בעל תואר מאסטר כפול (גרמניה) במדעי הלייזר ומדעי האימפלנטולוגיה (שתלים דנטליים). משמש כמנהל רפואי של תאגיד שיניים ״סביון מדיקל סנטר בע״מ. בעלים של מועדון לימודי יוקרתי master_ implant, המכשיר רופאי שיניים בתחומים שונים. מדריך מוסמך היחידי בארץ של World Clinical Laser Institute בתחום מדעי הלייזר ברפואת שיניים בישראל. ד״ר סביון, מוביל דעה של חברות מובילות בארץ ובעולם, חוקר ומרצה בינלאומי בתחום רפואת שיניים בלייזר, רפואת חניכיים ושתלים דנטליים.

לקביעת תור התקשרו

טיפולים דנטליים

לפרטים נוספים וקביעת תור צרו קשר עוד היום

10 טיפים לציפויי חרסינה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​