טיפול במחלות חניכיים בלייזר – ד״ר אריאל סביון

שתף דף זה
תוכן עניינים

מהו פרוטוקול לטיפול בלייזר ארביום כרומיום [Protocol REPAIR with Ec,Cr:YSGG laser]

הקדמה

בפרקטיקה היומיומית ובאלפי מטופלים, אני נתקל לא פעם במטופלים הסובלים מבעיות בחניכיים (מטופלים בעלי מנשן) או במטופלים הסובלים מבעיות ברקמה הרכה (מטופלים עם שתלים דנטליים).

קבוצה ראשונה – מטופלים שביצעו השתלות שתלים שמסיבות שונות פיתחו מחלות של רקמה רכה סביב השתלים בדרגות שונות.המחלה נקראת פרימוקוסיטיס (פגיעה רק ברקמה רכה) או פריאימפלנטיטיס (פגיעה בעצם העוטפת את השתל) ומתבטאת בין היתר בזיהום של סלילי השתל.

קבוצה שנייה – מטופלים הסובלים ממחלת חניכיים בדרגות חומרה שונות בלי קשר למין, גיל, גזע.

לעניות דעתי, הבעיה העיקרית היא שהם לא מקבלים טיפול הולם מספיק ו/או לא משתמשים במכשור המתאים ו/או לא מבצעים מעקב קפדני לאחר גמר הטיפולים. ההשלכות של אלו הן חזרתה של מחלת החניכיים, ואז הם חוזרים שוב לנקודת התחלה.

מחלת חניכיים – פוגעת באורח חיים ובשגרה היומיומית של המטופל.המחלה גורמת להליטוזיס (ריח לא נעים בחלל הפה), לניידות שיניים בדרגות שונות בגלל ספיגה של עצם לכאבים ו/או לרגישות שיניים, והגרוע מכל, תורמת לאיבוד המנשך הטבעי של המטופל בגלל פגיעה בתאחיזה של הפריודונטיום,.

במאמר, אציג דרך חדשה לטיפול במחלות חניכיים באמצעות לייזר דנטלי. ישנם סוגי לייזר רבים בענף הרפואה, ולכן חשוב מאוד סוג הלייזר לטיפול במחלות חניכיים, אחרת הנזק יהיה גדול יותר מהתועלת. יתרה מזאת, חשובה מאוד ההכשרה של הרופא המטפל והגנה על המטופל מפני קרני הלייזר הכולל שימוש במשקפי לייזר מיוחדים.

הפרוטוקול של חברת BIOLASE ( חברה אמריקאית עם אלפי מאמרים בתחום) נועד לטיפול במחלות חניכיים בדרגות שונות, בדגש על טיפול כירורגי זעיר-פולשני בשילוב של מיקרוסקופ דנטלי. טיפול במחלות חניכיים בגישה מיקרוכירורגית נועד לשמר את השיניים לשנים רבות, עם דגש על רגנרציה פריודונטלית (חידוש של החניכיים).

טיפול במחלות חניכיים באמצעות מכשיר לייזר בהגדלה של מיקרוסקופ לא רק משפר רגנרציה פריודונטלית אלא זהו גם טיפול אלטרנטיבי לטיפול במחלות חניכיים בדרגה בינונית עד גרועה.

טיפול במחלת חניכיים בלייזר ועיצוב החיוך עם כתרי חרסינה

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

פרוטוקול REPAIR להסרת אבנית בשימוש לייזר ברפואת שיניים

היתרונות בהסרת אבנית ו/או בהקצעת שורשים בלייזר במחלות חניכיים

 • פרוצדורה לא ניתוחית, אין צורך בסכין מנתחים ו/או תפרים ו/או בטיפול קונווציונאלי בטיפול חניכיים לרבות הרמת מטלה וחיתוך (ברוב המקרים)
 • הרדמה מקומית מספיקה, בדרך כלל, טיפול בישיבה אחת.
 • טיפול קל יותר למטופל, ללא סיבוכים מיותרים ו/או דימומים אשר מגבילים את ראיה באזור הטיפול.
 • ברוב המקרים, בטיפול במחלת חניכיים המטופל יבחר בטיפול לייזר בגישה כירורגית סגורה (ללא הרמת מטלה) מאשר בהרמת מטלה של כל החניכיים, המתבטא בתפרים, בהחלמה קשה, ובנסיגת חניכיים.
 • הטיפ הארוך של הלייזר (אורך14מ״מ) באמצעות מיקרוסקופ, יכול להיכנס לעומק הכיס, ולהסיר את הנגע בעזרת אנרגיית הלייזר, כמו כן הסרת אבנית מתבצעת באמצעות אנרגיית הלייזר, אין צורך בתפרים, החלמה מהירה יותר. טיפול במחלת חניכיים עם אנרגיית הלייזר הינו טיפול זעיר-פולשני, מפחית את רמת הכאב עם החלמה מהירה יותר, ללא דימום בזמן הפרוצדורה המאפשרת לרופא המטפל לראות בצורה טובה ומדוייקת יותר את האבנית בתוך כיס חניכיים.

פרוטוקול REPAIR באמצעות אנרגית לייזר מסוג Er,Cr:YSGG 2780 nm
מכשיר לייזר מסוג ארביום כרומיום, נועד לטיפול ברקמה קשה (חומר שן, עצם, טיטניום, אבן בחניכיים) ובטיפול ברקמה רכה (חניכיים,רקמה רכה, עור).

היתרונות בפרוטוקול REPAIR על פני ניתוח חניכיים קונווציונאלי.

 1. טיפול נוח יותר למטופל עם פחות זמן כיסא.
 2. טיפול זעיר פולשני, בגישה מיקרו כירורגית אשר מפחית את רמת הכאב ואי הנוחות.
 3. יש פחות דימום אם בכלל, בזמן הפרוצדורה.
 4. אנרגיית הלייזר לא פוגעת בצמנטום של שורש שן, ומהווה טיפול שמרני לעומת הטיפול הקונווציונאלי (הסרת חומר שן בזמן גרידה של השורש עם כלים ידניים או עם מכשיר רוטטורי (טורבינה).
 5. הרדמה מקומית מספיקה, טיפול בלייזר פחות פולשני.
 6. אין צורך בחתכים ו/או בתפרים לרבות הרמת מטלה וחשיפת שורשי השיניים.
 7. החלמה מהירה יותר, חזרה לשיגרה ללא כאבים ו/או נפיחות פוסט אופרטיבית.
עשוי לעניין אותך:  הקשר בין צחצוח למחלות חניכיים

ההגדרה הראשונית של הפרוטוקול הוא להדריך את הרופא שלב אחר שלב בטיפול במחלות חניכיים בשלב מוקדם, בינוני או מתקדם של המחלה.

ֿ הפרוטוקול בנוי משלושה חלקים. שלב טרום כירורגי, שלב הכירורגי, והשלב הפוסט כירורגי.

חלק א – השלב הטרום כירורגי:

כל המטופלים חייבים לעבור בדיקה פריודונטלית הכוללת צ׳ארטר פריודונטלי, והערכה של מחלת החניכיים ולבצע רישום של עומק כיסי חניכיים. כמו כן חייבים לאסוף אנמנזה רפואית של המטופל כולל היסטוריה רפואית ומחלות גנטיות במשפחה (אם קיימות כאלה) של מחלות חניכיים.

הטיפול הטרום כירורגי בנוי מניקוי אבן ו/או הקצעת שורשים על ותת חניכי, וכוללת הדרכה להגיינה אורלית נאותה, ושימוש במברשות בינשניות. נוסף לכך, רצוי לבצע הערכה של מצב הסגר של המטופל, דרגת ניידות, וקיבוע של השיניים בעת הצורך.

חלק ב׳ – החלק הכירורגי.

תחילה, מבצעים הערכה מחדש לאחר ניקוי והקצעת שורשים. מוודאים שאכן, המטופל מודע למצבו, ושומר ברמה נאותה על הגיינה אורלית, ומשתמש במברשת חשמלית עם סיבים רכים.

מתבצעת הערכה מחדש ובדיקה של עומק הכיסים ותגובה לטיפול של החניכיים לחלק טרום ניתוחי.

כעת נעבור שלב אחר שלב בביצוע ניתוח חניכיים בשיטה סגורה באמצעות לייזר ארביום כרומיום תחת מיקרוסקופ דנטלי בגישה זעיר-פולשנית.

1.דה אפיתליזציה של אורך הכיס בחלק החיצוני – קילוף (פילינג) עם הלייזר שכבה של אפיתל. מתחילים מהחלק הג׳ינג׳יבלי (החניכי) עד עומק הכיס בחלק החיצוני (מחוץ לשן).

Mode Pulse Rate Water Air Power Tip
H 30Hz 50% 40% 1.5w Rfpt5

2. גי׳נג׳יבקטומי – חיתוך עודף רקמה רכה במקרה הצורך, להקטנת עומק הכיס. הניתוח מבוצע רק במקרה שלכיס מדומה. חשוב להיזהר ולא לפגוע ברקמה בריאה ולשמור על מרחב ביולוגי תקין.

Mode Pulse Rate Water Air Power Tip
H 30Hz 50% 40% 1.5w Rfpt5

3. דה אפתיליזציה ושחרור חניכיים – אפיתליום של הכיס הפנימי צריך להיות מוסר עד קצה הכיס ועד העצם. שולי החניכיים יכולים להיות משוחררים לראות טובה יותר של עומק הכיס המכיל בתוכו ביופילם ואבן תת חניכי. מיקרוסקופ במרפאה רק משדרג את הטיפול ותורם לראות ודיוק ללא פשרות.

Mode Pulse Rate Water Air Power Tip
H 30Hz 50% 40% 1.5w Rfpt5

4. ניקוי והקצעת שורשים – ניקוי בעומק הכיס בשילב של מיקרוסקופ ומכשיר אולטרא סוני. החלקת הצמנטום ושטיפה עם כלורקסידין.

5. הסרת גרנולציה – הכנת שורש השן (צמנטום) עם לייזר לרגנרציה של החניכיים וחיבור של רקמת חיבור לשורש השן. הסרת גרנולציה עד חשיפת העצם. קילוף של רקמה דלקתית.

Mode Pulse Rate Water Air Power Tip
H 75Hz 50% 40% 1.5w Rfpt5

6. טיהור של העצם – עיצוב ותיקון דפקט ומתאר של העצם. החזקת הטיפ של הלייזר הינה בצורה פרללית לשורש של השן. בשלב זה, מחליפים את הטיפ לטיפ MZ6ומעלים את העוצמה של הלייזר. מעגלים את הדפקט של העצם, מחליקים, ומעבירים אנרגיה סביב שורש שן. הפעולה אינה גורמת נזק לשורש שן.

Mode Pulse Rate Water Air Power Tip
H 30Hz 80% 70% 2.5w mz6

7. ניקוי סופי של הדפקט ויצירת קרישיות והמוסטזיס – יצוב קריש דם לריפוי מהיר.

Mode Pulse Rate Water Air Power Tip
H 30Hz 10% 10% 1.5w Rfpt5

8. הנחת ממברנת פיברין + קומפרסים.

חלק ג ׳-שלב פוסט ניתוחי

מיד לאחר הניתוח, צחצוח שיניים יתבצע אך ורק עם מברשת שיניים רכה מיוחדת לניתוחי חניכיים. הנחיה לביצוע שטיפות פה במשך 10ימים עם כלורקסידין.

לאחר שבוע ימים – ניקוי בעדינות עם מברשת בינשינית רכה. אסור לבצע בדיקה עם מחדר לעומק של הכיס במשך 3 חודשים מיום הניתוח. לאחר שלושה חודשים מבוצע ניקוי אבנית על חניכי.

ד״ר אריאל סביון בעל מרפאה פרטית בראשון לציון, ומתמקד בטיפולי חנייכים בלייזרים בשילוב של מיקרוסקופ. ד״ר סביון בעל תואר מסטר במדעי הלייזר מטעם האונ׳ הגרמנית אאוכן. בעל תואר בכיר וחבר הנהלה ברפואת שיניים מיקרוסקופית העולמית. ד״ר סביון אריאל דוגל בגישה מיקרו כירורגית ומשלב בפרקטיקה היומיומית שני מכשירי לייזר שברשותו. 

ד"ר אריאל סביון
ד"ר אריאל סביון

ד״ר אריאל סביון רופא שיניים מעל 15 שנה, בעל תואר מאסטר כפול (גרמניה) במדעי הלייזר ומדעי האימפלנטולוגיה (שתלים דנטליים). משמש כמנהל רפואי של תאגיד שיניים ״סביון מדיקל סנטר בע״מ. בעלים של מועדון לימודי יוקרתי master_ implant, המכשיר רופאי שיניים בתחומים שונים. מדריך מוסמך היחידי בארץ של World Clinical Laser Institute בתחום מדעי הלייזר ברפואת שיניים בישראל. ד״ר סביון, מוביל דעה של חברות מובילות בארץ ובעולם, חוקר ומרצה בינלאומי בתחום רפואת שיניים בלייזר, רפואת חניכיים ושתלים דנטליים.

לפרטים נוספים וקביעת תור צרו קשר עוד היום

10 טיפים לציפויי חרסינה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​