רפואת שיניים מתקדמת במיקרוסקופ

שתף דף זה
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

בשנים האחרונות בעולם הרפואה, מיקרוסקופ הפך להיות מכשיר הגדלה, וכלי עזר משמעותי בניתוחים, בעיקר בתחום של רפואת עיניים, בניורו – כירורגיה. בעזרת מיקרוסקופ טיפולי, ניתן לבצע כירורגיה זעירה ולא פולשנית עם תהליך ריפוי מהיר. בעקבות זאת, ולאחר המהפכה הדיגיטלית, הוכנס מיקרוסקופ טיפולי גם לתחום של רפואת שיניים ומקנה יתרונות רבים על פני רפואת שיניים ללא שימוש של המיקרוסקופ.

מהו מיקרוסקופ?

 • מיקרוסקופ היינו מכשיר הגדלה הנע מטווח הגדלה של פי 3 מגודלו הטבעי של השן ועד פי 25 מגודלו הטבעי של השן.
 • למכשיר הגדלה מותקנת תאורת לד המשפרת ברמה ניכרת את שדה הראיה בנוסף להגדלה שצויינה קודם לכן.
 • כמו כן מותקנת מצלמת וידאו באיכות HD המאפשרת להקליט את כל הטיפול הדנטלי.
 • בנוסף ניתן לבצע צילומי סטילס עם המיקרוסקופ בטווח הגדלה מקסימלי. מיקרוסקופ יכול להיות מותקן על התקרה או נייד על הגלגלים.

הקונספט של רפואת שיניים במיקרוסקופ

״רפואת שיניים במיקרוסקופ״ היינה מילה חדשה בלקסיקון רפואת שיניים ויתרונותייה רבים. נדרשת מיומנות רופא (סוג של התמחות) ועקומת למידה בביצוע טיפולי שיניים תחת מיקרוסקופ. בטיפול שיניים במיקרוסקופ הכלים הדנטליים והמקדחים מוחלפים לכלים ומקדחים זעירים, ברמה של מיקרו ולא מקרו.

ביצוע טיפולי השיניים תחת מיקרוסקופ מקנה טיפול שיניים זעיר ולא פולשני עם דיוק וראות ללא פשרות. מונע טיפול יתר שלא לצורך, חיסכון כלכלי למטופל. מקנה שליטה מלאה בזמן הטיפול הדנטלי ללא הפתעות, וטיפול עם דיוק מירבי לטווח ארוך של שנים.

באמצעות מיקרוסקופ טיפולי ניתן לבצע טיפולים משמריים ולהימנע מביצוע טיפולי שורש. ניתן לבצע טיפולי שורש ולהימנע מפרפורציה של התעלה או מ״פספוס״ תעלה. ניתן לבצע כירורגיה זעירה ולא פולשנית ולמנוע טראומה לרקמה רכה ולהחלמה מהירה של האזור המנותח.

חלל הפה היינו חלל עם עצמים קטנים ואזורים קשים לגישה ולטיפול, לכן לא תמיד היה ניתן לבצע טיפול מדוייק תחת שליטה מלאה בגלל הראות הלקויה. בעידן המודרני לאחר שהוכנס מיקרוסקופ טיפולי לתחום של רפואת שיניים (הגיע מרפואת עיניים וניורו – כירורגיה), ניתן לבצע טיפולים מזעריים עם תאורת לד ועם טווח הגדלה הנע בין פי 3 ועד פי 25 מגודל השן.

טיפולי שיניים תחת מיקרוסקופ

 • ניקוי אבנית והקצאת שורשים תת חניכית למטופלים עם מחלת חניכיים מתקדמת.
 • ביצוע ציפויי חרסינה לצורך עיצוב החיוך עם השחזה מינימלית ולא פולשנית של עד 0.5 מ״מ, ללא רגישות פוסט אופרטיבית.
 • ביצוע ניתוחי חניכיים עם קונספט של כירורגיה זעירה ולא פולשנית ושימוש עם כלים כירורגיים ומחטים זעירים (מיקרו).
 • ביצוע טיפולי שורש /חידושי טיפולי שורש. וזיהוי כל התעלות ומניעת טיפולי יתר שלא לצורך, מניעת פרפורציות (נקב) וסטייה מאנטומיה של התעלה.
 • ביצוע השתלות דנטליות לרבות הרמות סינוס בשיטה פתוחה & סגורה תוך שימוש בקונספט של כירורגיה זעירה ולא פולשנית. כירורגיה זעירה תורמת לריפוי מהיר באזור המנותח.
 • קיטוע חוד השורש (אפיסקטומי) תחת מיקרוסקופ ושימור השן לטווח ארוך של שנים, ומניעת ביצוע שתל שלא לצורך.
 • ביצוע מילואית מחרסינה מונוליטית או זירקוניה במקרים של הרס כותרתי נרחב ומניעה של ביצוע טיפול שורש שלא לצורך.
 • השלמת כותרת שן באזור קדמי והענקת מראה טבעי לרבות העתקת פרטים קטנים שלא נראים בעיני אדם.
 • השחזה של כתרי חרסינה עם קו השחזה מדוייק וביצוע כתר לטווח ארוך של שיניים עם התאמה מושלמת בשוליים.
 • ביצוע של מבנים עם דיוק מירבי ועם הרס כותרתי עמוק תת חניכי
 • עקירות שיני בינה כלואות עם גישה קשה לטיפול קונבנציונאלי.

השתלת שתל בשיטה זעירה – Minimal invasive implant dentistry

אחת הבעיות הנפוצות ברפואת השיניים האסתטית היינה שחזור שן באזור הקדמי שנעקרה או עתידה להיעקר, באמצעות השתלת שתל ומניעה של ספיגת עצם ונסיגת חניכיים באזור המושתל. לא פעם אנו רואים פגיעה באסתטיקה באזור הקדמי למרות יציבות השתל.

בעבר, רוב המאמרים כתבו על ביצוע עקירה והשתלה מיידית באזור קדמי על מנת למנוע ספיגת עצם והצטמקות של החניכיים במימד אנכי ובמימד אופקי. חלק מהמאמרים אפילו הציעו החדרת שתל עם קוטר רחב על מנת לסגור את המרווח בין השתל שהושתל לבין הפלטה הבוקלית של העצם כיד למנוע ספית עצם באזור קדמי.

עשוי לעניין אותך:  הרמת סינוס בלייזר

בשיטה של עקירה והשתלה מיידית המאמרים הצביעו על חיסכון של זמן טיפול שנעשה בפגישה אחת שכללה בין היתר נוחות ושביעות רצון של המטופל מהטיפול. הקונספט היה שמירה על נפח החיניכיים והעצם ללא ביצוע נוסף של השתלת רקמה רכה. בכך האמנו שאנחנו עושים את הדבר הנכון ושומרים על העצם מפני ספיגה עתידית באמצעות עקירה השתלה מיידית באותה ישיבה.

ראוי לציין שישנה קלסיפיקציה של 4 דרגות בביצוע השתלה מיידית לאחר עקירת שן באזור קדמי על מנת להגיע לאסתטיקה מקסימלית ולשחזר את השן שנעקרה.

רק בדרגה 1 ניתן לבצע עקירה והשתלה מיידית על מנת להגיע לתוצאות אתסטיות משביעות רצון ולשמור על נפח העצם והחניכיים. כאשר ישנה ספיגת עצם בוקאלית, ו/או נסיגת חניכיים, לא מבצעים השתלה מיידית, אלא קודם כל מבצעים השתלת עצם וחניכיים.

ביצוע העקירה בדרגה 1 מאפשרת השתלה מיידית כאשר עובי של פלטה בוקלית שלמה עבה, ונעה בין 0.5 – 1.5 מ״מ לאחר עקירה לרבות עובי רקמה רכה הנעה מעל 1 מ״מ.

רוב המחקרים מראים שרוב הפציינטים המטופלים במרפאתנו מציגים פלטה בוקלית פחות מ״מ וכוללת רקמה רכה דקה, הדבר מסכן את האסתטיקה באזור הקדמי לאחר העקירה. לכן צריך לבחור את הפציינטים לאחר בדיקה יסודית של עובי הפלטה הבוקאלית ועובי רקמה רכה לפני ביצוע העקירה ותכנון מקדים. במידה ומבצעים את העקירה היא חייבת להיות מבוצעת בצורה א- טראומית על מנת למנוע שבר של הפלטה הבוקאלית.

שלבי עבודה בהשתלה מיידית בדרגה אחת

 • החדרה של שתל לאחר עקירה בזוית יותר פלטינאלית ללא הרמת מטלה על מנת לא לגרום לספיגה והצתלקות של החניכיים.
 • החדרה של שתל רק במקרים של מכתשית שלמה
 • החדרה של זוית השתל משחקת תפקיד מכריע בהצלחת הטיפול
 • קוטר של השתל אינו אמור להיות רחב על מנת לתת לעצם להקיף את השתל.
 • ביצוע של כתר זמני, עדיפות כתר זמני מוברג – השומר על נפח חניכיים. ישנה חשיבות לבצע כתר זמני באותה ישיבה על מנת לשמור על הנפח של החניכיים.
 • כיום, מציגים טכניקה חדשה של השתלה זעירה ולא פולשנית השומרת על נפח רקמה רכה ללא הצטמקות וללא נסיגת חניכיים. את הטכניקה ניתן לבצע רק במקרים של עקירת שן בדרגה 1 דהיינו כאשר פלטה בוקלית שלמה לאחר ביצוע העקירה.
 • שלב א׳ – מבצעים עקירת שן לא טראומטית בעזרת מיקרוסקופ טיפולי, אך יחד עם זאת משאירים רק את הקיר הבוקאלי של השן – socket shield הנקרא מגן מכתשית. אין צורך להשאיר את מגן המכתשית עד קצה השורש אלא מספיק שיהיה כ-2 מ״מ תת חניכי.
 • הסיבות שמשאירים את חתיכת השורש באזור קדמי היינו שמירה על זרימת דם מליגמנט הפריודונטאלי, ושמירה על נפח החניכיים באזור קדמי.
 • שלב ב׳ – לאחר עקירת שן והשארת שארית שורש באזור בוקלי, מחדירים שתל מיידי עם כיוון פלניטאלי, ואת המרווח בין השתל לעצם הבוקאלית ממלאים עם עצם ממקור אדם, מבריגים כיפת ריפוי או כתר מוברג על מנת לשמור על מבנה הרקמה הרכה. טסיות עשירת בפיברין תורמות לריפוי מהיר ומקטין את הטראומה לאחר עקירת שן. את הפיברין ניתן לערבב עם עצם ממקור אדם.

התוצאות משביעות רצון. הטכניקה פשוטה למדי ומונעת הרמת מטלה והשתלות עצם מורכבות.

דרוש מעקב לטווח ארוך על מנת לראות האם מגן מכתשית תורם להצלחת הטיפול ומונע ספיגת עצם וחניכיים לאחר עקירת שן.

ראוי להדגיש שמקור הגדלה כמו מיקרוסקופ טיפולי היינו חשוב להצלחת הטיפול מפני שכל הטיפול מבוצע תחת קונספט של כיררורגיה זעירה ולא פולשנית תחת כלים ומחטים זעירים שמפחיתים את הטראומה על הרקמה הרכה ומאיצים את תהליך הריפוי.

כיום, הראייה בשחזור השן היינה מהסוף להתחלה, מחשבה תחילה מפתח להצלחה. ולא כפי שהיה נהוג פעם. הצלחת הטיפול נמדדת באסתטיקה המושגת בסוף לצד הפונקציונאלי שנמדד לטווח ארוך של שנים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​