רפואת שיניים בלייזר בישראל

שתלים אורתודנטיים

שתף דף זה
שתלים אורתודנטיים
תוכן עניינים

מהם שתלים אורתודנטיים?

שתלים אורתודונטיים הם ברגים זעירים, מיני שתלים מטיטניום, הממוקמים בתוך עצם הלסת כדי לשמש כנקודות עיגון להצמדות אורתודנטיות. הם מושתלים לזמן מוגבל – בדרך כלל עד שנה – ובתום תהליך היישור הם מוצאים מהחניכיים.
שתלים אורתודונטיים הם פתרון חדשני יחסית בתחום האורתודונטיה (תחום התמחות בתוך רפואת השיניים העוסק ביישור שיניים). בניגוד לתהליכי יישור שיניים מסורתיים, בהם משתמשים בפלטה, סמכים ורסנים.

לנוחיותכם, תוכן עניינים המאפשר מעבר מהיר לאזור בכתבה >>

שתלים אורתודנטיים ליישור שיניים

שתלים אורתודונטים משמשים ליישור שיניים על ידי כך שהם מוכנסים לתוך עצם הלסת, במטרה לשמש כנקודות עיגון להצמדות אורתודונטיות. הם מספקים בסיס יציב ובטוח עבור החיבורים האורתודונטיים, המשמשים להפעלת לחץ על השיניים והזזתם למצב הרצוי. אלו הם שתלים זמניים; לא כאלו הבאים להחליף שן חסרה או שבורה, אלא לעזור ביישור שיניים בתהליך חדשני ומתקדם.
אם בעבר יישור שיניים היה תהליך מסורבל, שדרש עזרים ותחזוקה, ובעיקר היה לא אסתטי, בעזרת שתלים אורתודונטיים הוא הפך להיות קל יותר, פשוט יותר ובלתי נראה מבחינה חיצונית.

יתרונות שתלים אורתודנטיים

השתלים האורתודונטיים מציעים מספר יתרונות על פני טיפולים אורתודונטיים מסורתיים:

 • יציבות: השתלים מספקים בסיס יציב ובטוח יותר להצמדות שנעשות כחלק מהתהליך של יישור שיניים, מה שמאפשר תנועת שיניים זורמת יותר.
 • תיקון מקרים חמורים: מכיוון שהשתלים מעוגנים ישירות בעצם הלסת, ניתן להשתמש בהם לתיקון מקרים חריפים יותר של יישור שיניים, לרבות כאלה הכוללים אובדן שיניים.
 • קיצור זמן טיפול: מכיוון שתלים אורתודונטיים מספקים בסיס בטוח יותר להצמדות יישור השיניים, זמני הטיפול קצרים יותר מאשר בטיפולים אורתודנטיים מסורתיים.
 • נוחות: שתלים אורתודונטיים מייתרים את השימוש בפלטות, סמכים או רסן, שעלולים לגרום לאי נוחות, והם פחות בולטים ממכשירי יישור שיניים מסורתיים.
 • יעילות: שתלים אורתודונטיים יכולים לעזור לייצב את השיניים, להפחית את הסיכון להישנות המצב לאחר הטיפול, ולשפר את הישארות השיניים במצב החדש לטווח ארוך.
 • אסתטיקה: שתלים אורתודנטיים מאפשרים אסתטיקה של תהליך יישור השיניים כשלעצמו, וגם תורמים לשיפור מראה החיוך על ידי יישור שיניים ותיקון בעיות נשיכה.

יכול לעניין אותך גם: 10 טיפים לפני שאתם עוברים ציפויי חרסינה

באילו מקרים מומלץ להרכיב שתלים אורתודונטיים?

מומלץ להרכיב שתלים אורתודנטיים במקרים של:

 • נשיכה פתוחה: מצב בו השיניים העליונות נמצאות מעבר לשיניים התחתונות, כלומר הן אינן נוגעות זו בזו כאשר הלסת סגורה. זה גורם לבעיות תפקודיות ואסתטיות. ניתן להשתמש בשתלים אורתודנטיים כדי להביא את השיניים הקדמיות ליישור תקין ולסגור את הנשיכה הפתוחה.
 • שיניים חסרות: אם למטופל חסרה שן אחת או יותר, ניתן להשתמש בשתלים אורתודנטיים לייצוב השיניים מסביב על מנת למנוע תזוזה. הם יכולים לשמש גם כנקודות עיגון לשיניים חלופיות, כגון שיניים תותבות וגשרים.
 • מרווחים גדולים: ניתן להשתמש בשתלים אורתודנטיים לסגירת רווחים גדולים בין השיניים, לשיפור המראה והתפקוד של החיוך.
 • לסת תחתונה בולטת: במקרים מסוימים, הלסת התחתונה עשויה להיות רחוקה מדי קדימה ביחס ללסת העליונה, מה שגורם למצב המכונה פרוגנטיזם. ניתן להשתמש בשתלים אורתודנטיים ליישור הלסת מחדש ובכך להחזיר את האיזון לפנים.
 • שיניים צפופות: מצב בו קשת השיניים קטנה יחסית לגודל השיניים כלומר השיניים צמודות מדי אחת לשניה ולעיתים אף עולות זו על זו. במהלך טיפול יישור שיניים במקרה כזה משתמשים בשתלים אורתודנטיים למתן תמיכה, כדי לאפשר תנועת שיניים יעילה ואפקטיבית יותר.

ד"ר אריאל סביון

האם ישנם סיכונים וסיבוכים הכרוכים בתהליך?

ישנם סיכונים וסיבוכים פוטנציאליים, כמו בכל הליך רפואי או דנטלי:

 • זיהום: מדובר בהליך "מיני כירורגי" ולכן קיים סיכון לזיהום לאחר התקנת שתלים אורתודונטיים. במידת הצורך ניתן לטפל בזה בעזרת אנטיביוטיקה.
 • כשל בשתל: קיים סיכון קטן שהשתלים לא ישתלבו כראוי עם עצם הלסת, מה שיוביל לכשל בשתל. זה יכול להיגרם ממגוון גורמים, כולל מיקום לא נכון, איכות עצם ירודה או אי ביצוע הוראות טיפול לאחר מכן.
 • נזק עצבי: קיים סיכון קטן לנזק עצבי הקשור להנחת שתלים אורתודונטיים, במיוחד בלסת התחתונה. זה יכול לגרום לחוסר תחושה, לעקצוץ או לשינויים תחושתיים אחרים באזור הפגוע.
 • בעיות בסינוסים: במקרים מסוימים, הנחת שתלים אורתודונטיים בלסת העליונה עלולה לגרום לבעיות בסינוסים, לרבות סינוסיטיס או לחץ בסינוסים.
 • כאב ונפיחות: כמו בכל הליך כירורגי, ייתכנו כאבים ונפיחויות מסוימים. זה בדרך כלל נרגע תוך מספר ימים עד שבוע לאחר ההליך.

מומלץ לדון בנושא עם רופא השיניים לפני ביצוע ההליך. הוא יוכל לספק מידע נוסף ולעזור לקבל החלטה מושכלת האם הטיפול הזה מתאים.

הכנה לקראת הרכבת שתלים אורתודנטיים

 1. השלב הראשון הוא בדרך כלל הערכה מקיפה שנעשית על ידי רופא השיניים. במהלך הערכה זו, הרופא בודק את בריאות הפה של המטופל, את מצב עצם הלסת ואת המאפיינים של המקרה המדובר, כדי לקבוע האם המטופל הינו מועמד מתאים להשתלות אורתודונטיות.
 2. לפני ההליך, ייתכן שהמטופל ידרש לעבור בדיקות אבחון, לרבות צילומי רנטגן, סריקות CT או צילומי הדמיה אחרים, כדי לסייע לרופא השיניים לתכנן את מיקום השתלים.
 3. לפני ביצוע שתל אורתודונטי, יש לעיתים לוודא שהפה במצב תקין. זה עשוי להיות כרוך בהשלמת עבודת שיניים הכרחית, כגון סתימות, עקירות או טיפול בחניכיים, ונקיטת צעדים לשיפור הבריאות הכללית של המטופל, כגון הפסקת עישון או שליטה במצבים רפואיים כרוניים.

בסך הכל, הכנה נכונה היא חיונית להבטחת תוצאה מוצלחת, ולמזעור הסיכון לסיבוכים בהנחת השתלים האורתודנטים.

תפקידה של הטכנולוגיה בשתלים אורתודנטיים

עיצוב בעזרת מחשב, ושימוש במדפסת תלת מימד, מאפשרים לרופא השיניים לתכנן ולבצע את הנחת השתלים ברמת דיוק טובה יותר.

העיצוב משמש ליצירת מודלים וירטואליים של הפה ושל עצם הלסת של המטופל, ומאפשר לרופא לדמות את הנחת השתלים ולבצע את כל ההתאמות הנדרשות לפני ההליך. טכנולוגיה זו מאפשרת גם יצירת הצמדות יישור שיניים מותאמות אישית, המותאמות לצרכים הספציפיים ולאנטומיה של כל מטופל, כמו גם לתכנן את המיקום המדויק והאופטימלי להנחת השתלים.

הדפסה ביולוגית בתלת מימדית (3D) היא טכנולוגיה חדשנית בעלת פוטנציאל רב, שבה פולימרים מחוברים בעזרת מחשב לפיתוח מבנים שונים. זה מאפשר שליטה מדויקת על קומפוזיציות ודיוק ארכיטקטוני לשם השגת תכונות מכניות, מיקרו-מבנה ותפקודים ביולוגיים של רקמות ואיברים.

השימוש בטכנולוגיות אלו חולל מהפכה בתחום האורתודנטיה, ואיפשר להגיע לתוצאות טיפול טובות יותר, ולטפל במקרים מורכבים יותר. החידושים הטכנולוגיים מאפשרים לעשות את יישור השיניים בדרך יעילה ואפקטיבית יותר, להפחית את הסיכון לסיבוכים ולהבטיח שהמטופלים יקבלו את הטיפול הטוב ביותר האפשרי.

שתלים אורתודנטיים VS שתלים דנטליים

טיפול אורתודונטי השתלות שיניים
מטרהעיגון אורתודונטי להזזת שיניים החלפת שיניים חסרות
סוג השתלברגי טיטניום מיניאטורייםעמוד השתלה עשוי טיטניום
מיקוםבדרך כלל מונח בעצם הלסת בין שורשי השינייםבדרך כלל מונח ישירות לתוך עצם הלסת
יציבותיציבות גבוהה, כי הם משמשים לעיגוןיציבות גבוהה, כי הם מתמזגים עם עצם הלסת
הסרהמוסר לאחר השלמת טיפול יישור שינייםבדרך כלל לא מוסר, אם כי ייתכן שיהיה צורך להחליף אותם לאורך זמן
גודלקטן יותר מאשר שתלים דנטלייםגדול יותר מאשר שתלים אורתודונטיים
מורכבות ההליךהליך פשוט יותר ופחות פולשני בהשוואה להשתלות שינייםהליך מורכב ופולשני יותר בהשוואה להשתלות אורתודונטיות
עלותבדרך כלל זול יותר מאשר שתלים דנטלייםבדרך כלל יקר יותר מאשר שתלים אורתודונטיים
מטרת ההליך להקל על טיפול אורתודונטי לשחזר שיניים חסרות מסיבות תפקודיות ואסתטיות

יתרונות של שתלים אורתודנטיים בהשוואה לפלטה מסורתית

שתלים אורתודונטים מציעים מספר יתרונות על פני פלטה מסורתית, כולל:

 • דיוק רב יותר: שתלים אורתודונטים מאפשרים הנחה מדויקת, יציבה ומבוקרת יותר, מה שיכול להביא לתוצאה יעילה יותר של טיפול.
 • נוחות גדולה יותר: שתלים אורתודונטיים הם בדרך כלל קטנים יותר ופחות בולטים מאשר הפלטה המסורתית, והם אינם מתחככים בלחיים או בחניכיים, מה שעלול לגרום לפלטה להיות פחות נוחה ולעיתים אף מכאיבה.
 • זמן טיפול קצר יותר: לעתים קרובות ניתן להכניס שתלים אורתודונטיים בביקור אחד או שניים בלבד. זמני הטיפול קצרים יותר מאשר בהתאמה, בהנחה, ובהסתגלות במקרה של פלטה מסורתית.
 • סיכון מופחת לעששת: שתלים אורתודונטיים אינם מפריעים לניקוי ולצחצוח, מה שמפחית את הסיכון לעששת ולמחלות חניכיים הקשורות לאביזרים המסורתיים של יישור שיניים.
 • אסתטיקה טובה יותר: שתלים אורתודונטיים הם בדרך כלל פחות בולטים מאשר הפלטה המסורתית, והם אינם משפיעים על מראה החיוך.
 • יציבות משופרת: שתלים אורתודונטיים מספקים בסיס יציב שמפחית את הסיכון להישנות של המצב שהיה, מה שמבטיח תוצאות טיפול ציבות ארוכת טווח.
 • התאמה אישית: בעזרת מודל וירטואלי ניתן להתאים שתלים אורתודונטיים לצרכים הספציפיים של כל מטופל, מה שמאפשר טיפול אינדיבידואלי ויעיל יותר.

חשוב לציין שתהליך יישור שיניים באמצעות שתלים אורתודונטים לא מתאים לכל אחד, ופלטה מסורתית עדיין עשויה להיות האופציה המועדפת במקרים מסוימים.

האם זה כואב?

ההליך של הנחת שתלים אורתודונטיים כרוך בדרך כלל בהרדמה מקומית כדי להקהות את האזור, כך שבדרך כלל זה לא כואב. חלק מהמטופלים עלולים לחוות אי נוחות קלה או כאב במשך כמה ימים אחרי, אך בזה ניתן לטפל עם משככי כאבים ללא מרשם, ואמור להיעלם תוך מספר ימים.
חשוב לזכור שהניסיון של כל אחד שונה, ואנשים מסוימים עשויים לחוות כאב או אי נוחות יותר מאחרים.

החלמה לאחר הרכבת שתלים אורתודנטיים

תהליך ההחלמה קצר כמעט כמו אחרי טיפול שיניים רגיל אך יכול לכלול:

 • טיפול בכאבים ונפיחות: במקרה של כאב קל או נפיחות באזור המטופל, ניתן לטפל בהם באמצעות משככי כאבים ללא מרשם וקומפרסים קרים.
 • תזונה רכה: במשך יום-יומיים אחרי הטיפול, מומלץ להקפיד על תזונה רכה, להימנע ממזונות קשים, פריכים או לעיסים, שעלולים לגרום לאי נוחות או לעקור את השתלים.
 • היגיינת פה טובה: חשוב לשמור על היגיינת פה טובה כדי להפחית את הסיכון לזיהום, ולקדם ריפוי.
 • ביקורי מעקב: מומלץ להקפיד על ביקורי מעקב על מנת לוודא שהשתלים ממוקמים כראוי ומתפקדים כמצופה.

חשוב לעקוב אחר כל ההנחיות וההמלצות שניתנו על ידי רופא השיניים כדי להבטיח החלמה חלקה ומוצלחת. ציר הזמן המדויק להחלמה יהיה תלוי בנסיבות הספציפיות של כל מקרה.

התפתחות השתלות מאז ועד היום

התפתחות השתלים האורתודונטיים היתה תהליך הדרגתי לאורך כמה עשורים. הנה כמה אבני דרך מרכזיות:

 • 1949: דיווח ראשון על עיגון שלד זמני למטרות יישור שיניים פורסם ביפן. זה כלל שימוש בבורג כדי לספק עוגן לתנועת שיניים.
 • 1978: פורסם המחקר הראשון בבעלי חיים על השימוש בברגי טיטניום לעיגון אורתודונטי.
 • 1983: שימוש קליני ראשון בברגי עיגון שלד זמני מתפשט ביפן.
 • 1997: הוצגו המיני-שתלים האורתודונטיים הראשונים, בעיצוב שכלל בורג הקשה עצמית, ראש להצמדת מכשירים אורתודונטיים וגוף לייצוב בעצם.
 • 2000: השימוש במיני-שתלים לעיגון אורתודונטי החל לקבל הסכמה נרחבת ביפן, וזמן קצר לאחר מכן באזורים אחרים בעולם.
 • 2003: הצגת המיני-שתל האורתודונטי הראשון עם ראש מפרק כדורי, המאפשר גמישות רבה יותר בכיוון הפעלת הכוח.
 • 2010: פיתוח של טכנולוגיית טומוגרפיה ממוחשבת (CBCT), המאפשרת מיקום מדויק יותר של שתלים אורתודונטיים.
 • כיום, שתלים אורתודונטיים הם שיטת עיגון מקובלת ונפוצה. התקדמות הטכנולוגיה הובילה לפיתוח עיצובי שתלים מתוחכמים יותר, וטכניקות הדמיה כגון CBCT הפכו את המיקום והניטור שלהם למדויקים יותר.

החשיבות בהכשרה בהשתלת שתלים אורתודונטים בתחום האורתודנטיה

הכישורים והניסיון ממלאים תפקיד קריטי בהצלחת תהליך יישור שיניים עם שתלים אורתודנטיים. התהליך עדין, הדורש ידע מיוחד, הכשרה ומומחיות לביצוע יעיל. כמה מהגורמים המרכזיים שהופכים את הכישורים והניסיון לכל כך חשובים בהשתלות אורתודנטיות כוללים:

 • הבנה מעמיקה של האנטומיה והפיזיולוגיה של מבני הפה והפנים, לרבות העצמות, השיניים, השרירים והרקמות הרכות.
 • ידע בחומרים ובטכנולוגיות העדכניות ביותר המשמשות בתהליך לרבות סוגי שתלים, שתלים, תומכים ועוד, כמו גם ידע בטכנולוגיות העיצוב בעזרת מחשב ובהדפסה תלת מימד המשמשות ליצירת מודלים להתאמה אישית אופטימלית.
 • ניסיון קליני בביצוע הליכי השתלות אורתודנטיות ליישור שיניים וטיפול בכל סיבוך אפשרי, כולל התמחות בטכניקות כירורגיות, התקנת שתלים וטיפול לאחר ניתוח.
 • יכולת תקשורת ושיתוף פעולה עם אנשי מקצוע אחרים בתחום רפואת השיניים, כדי להבטיח תכנית טיפול מתואמת ויעילה.

ההשפעה של שתלים אורתודונטים על בריאות הפה והרווחה הכללית

 1. שיפור תפקוד הפה: בעזרת שתלים אורתודונטיים ניתן למלא רווחים בחיוך ולתקן בעיות נשיכה, שמשפרים את תפקוד הפה ומקלים על הדיבור, הלעיסה והנשיכה.
 2. הקלה על כאב ואי נוחות: כאלה הקשורים במרווחים בשיניים, בעיות נשיכה, לסתות בולטות ועוד.
 3. הגברת הביטחון העצמי: שתלים אורתודונטיים יכולים לספק חיוך אסתטי יותר, שמגביר את הביטחון העצמי ומשפר את הרווחה הכללית. זה חשוב במיוחד עבור אנשים שנאבקו בבעיות שיניים והרגישו מודעים למראה שלהם.
ד"ר אריאל סביון
ד"ר אריאל סביון

ד״ר אריאל סביון רופא שיניים מעל 15 שנה, בעל תואר מאסטר כפול (גרמניה) במדעי הלייזר ומדעי האימפלנטולוגיה (שתלים דנטליים). משמש כמנהל רפואי של תאגיד שיניים ״סביון מדיקל סנטר בע״מ. בעלים של מועדון לימודי יוקרתי master_ implant, המכשיר רופאי שיניים בתחומים שונים. מדריך מוסמך היחידי בארץ של World Clinical Laser Institute בתחום מדעי הלייזר ברפואת שיניים בישראל. ד״ר סביון, מוביל דעה של חברות מובילות בארץ ובעולם, חוקר ומרצה בינלאומי בתחום רפואת שיניים בלייזר, רפואת חניכיים ושתלים דנטליים.

שתלים אורתודנטיים

לקביעת תור התקשרו

טיפולים דנטליים

לפרטים נוספים וקביעת תור צרו קשר עוד היום

10 טיפים לציפויי חרסינה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​