רפואת שיניים בלייזר בישראל

כל מה שרצית לדעת על ציפוי חרסינה בגישה מיקרוסקופית

שתף דף זה
תוכן עניינים

ציפוי חרסינה או במילה עברית – חזיתית, נועדה לשפר את המראה הטבעי של השיניים הטבעיות הקיימות, ומתאימה לאותם  מטופלים שרוצים לשפר את האסתטיקה הדנטלית, ובבד לבד להימנע מהורדה מסיבית של חומר שן. לקבל שיניים לבנות עם חיוך טבעי ותוצאות אסתטיות משביעות רצון .

יש בלבול רב בקרב מטופלים שאינם בדיוק יודעים להבדיל ציפוי חרסינה, והשיטות המיוחדות לטיפול בביצוע ציפוי חרסינה לבין הלבנת שיניים, ו/או כתר חרסינה. אז עשינו סדר למענכם, אם חשבתם לבצע ציפויי חרסינה ואתם מתלבטים, הכתבה הזאת בשבילכם.Previous
Next

על מנת לבצע ציפוי חרסינה, חייבים לעבוד לפי סדר מסויים כדי למנוע את כישלון הטיפול האמור. תחילה, כל מטופל שמגיע לבדיקה ראשונית, על הרופא לבדוק, ולוודא המטופל מתאים בכלל לביצוע של ציפוי חרסינה ( הטהיה של השיניים, עובי האמייל, צבע השן, להב שחוק או שלם, גיל המטופל, סגר לקוי, בליטה של עצם, מחלות חניכיים, עששות, וכד..) או אולי המטופל מתאים בכלל לשיטה אחרת של הטיפול. לאחר שנמצא מתאים, מבוצעים צילומי סטודיו במרפאה הכולל צילומי פנים וחיוך עם מפתח צבעים של השיניים הקיימות, ונלקח מטבע ליצירת מודלי לימוד.

אולי יעניין אותך: הלבנת שיניים בלייזר.

למי יכול להתאים ביצוע של ציפוי החרסינה בגישה מיקרוסקופית

השיטה מתאימה למטופלים שרוצים לשפר את המראה האסתטי (לאחר שעברו את כל הקרטריונים המתאימים לביצוע של ציפוי חרסינה – ראה לעיל). מטופלים שרוצים לשנות את גוון השן ללבן יותר ובוהק יותר, ולאחר שבדקו את כל האופציות כגון:הבהרת שיניים/הלבנת שיניים ו/או שחזורים מחומר מרוכב (קומפוזיט/קולצר), או מטופלים אחרי יישור שיניים שאיבדו את האפקט של האמייל עם מרקם ופני שטח מט של השיניים. עם כל הסיבות עדיין, מטופלים חוששים מביצוע ציפוי חרסינה בגלל פגיעה מסיבית בזגוגית השן, ורגישות יתר כתוצאה מכך, וממשיכים לחלום, ולסבול ממראה לא אסתטי וללכת בחוסר בטחון מוחלט.

השיטה הנהוגה היום, היא ביצוע ציפוי חרסינה בגישה מיקרוסקופית, דייהנו, השחזה זעיר- פולשנית בין 0.3 ממ עד 1 ממ באמצעות מכשיר הגדלה של המיקרוסקופ (מגדיל מפי 4 עד פי  39 מגודלו הטבעי של השן. בלי מכשיר הגדלה יעודי קשה   מאוד לשלוט בעובי השחזה בצורה מדוייקת. רק לסבר את האוזן, הגדלה מומלצת כהכנה לביצוע ציפוי חרסינה נעה בין פי  6 עד פי 16 מגודל הטבעי של השן.Previous
Next

לכן, חשוב לדעת, שניתן לבצע ציפויי חרסינה בכמה פגישות בודדות ללא פגיעה מסיבית בחומר שן בגישה מיקרוסקופית, אבל עלינו לזכור שלא לכל מרפאה יש את הכלים הדרושים לכך. לכן נמנה מספר פרמטרים שחובה לבדוק בכל מרפאה לפני ביצוע ציפוי חרסינה בגישה מיקרוסקופית.

1. מיקרוסקופ דנטלי 

השחזה באמצעות מיקרוסקופ דנטלי, מאפשרת להגדיל את השן מפי 4 עד פי 39 מגודלו הטבעי של השן הכוללת תאורת לד כפולה (עצמים קטנים עם חלל חשוך), ותורמת לביצוע השחזה בצורה  מדוייקת יותר, עם שליטה מוחלטת בעומק ההשחזה ובדיוק ההשחזה. גישה מיקרוסקופית, מעלה את אחוזי הצלחה ושרידות של ציפוי חרסינה לשנים רבות יותר ללא רגישות יתר ו/או עששת מישנית ו/או טיפול שורש ו/או כתר חרסינה.

2. ציוד צילום במרפאה  

מצלמה מקצועית הכולל עדשת מקרו 105 ממ, לצורך תיעוד לפני הטיפול, במהלך הטיפול, ולאחרי הטיפול. למה התיעוד חשוב? הוא חשוב מאוד כדי לאפשר שיתוף פעולה הדוק עם טכנאי שיניים, שיכול לראות בתמונות את כל הפרטים הרלוונטים כגון: חשיפה של החיוך, צבע שיניים, סגר, סימטריה, קו חיוך, אורך של השיניים ועוד. כמובן שישנם עוד אביזרים נלווים כגון: סטודיו צילום, פילטרים מיוחדים, תוכנות צילום, מצלמת וידאו וכד..

3. מיומנות רופא 

מיומנות רופא תפקיד מרכזי בהצלחת הטיפול האסתטי מכמה סיבות. ראשית, השיטה שבה הרופא מבצע את ההשחזה והדבקה של ציפוי חרסינה. המיומנות שלו בהשחזה דרך עדשת המיקרוסקופ. שימוש בסוג של מקדחים (מקדחי יהלום, מקדחי טוגנסטן וכד..). טכניקה של לקיחת מטבע, שימוש בחוטי רטרקציה על מנת לראות את הגבול של ההשחזה בצורה מדויקת. שימוש במפתחות סיליקון, על מנת לצפות מראש את חומר ההורדה הן מבחינת אורך והן מבחינת עובי, ללא הסרה מיותרת של חומר שן. הקפדה על סיום השחזה היא בזגוגית השן (אמייל – ההדבקה הכי טובה והכי חזקה של ציפוי חרסינה) ולא בשכבת הדנטין (שכבה שנייה של השן – הדבקה של הציפוי יורדת בצורה דרמטית בגלל המים שיש בדנטין). תכנון אופן ההכנה של הציפוי – איפה ההכנה מתחילה, ואיפה ההכנה מסתיימת .סוג הדבקת הציפוי. שימוש ובידוד עם סכר גומי ומניעת דליפה של הרוק אשר מכתים את ההדבקה וגורם להתנתקות של הציפוי.

4. מעבדת שיניים 

לטכנאי שיניים יש תפקיד מרכזי בשביעות רצון של המטופל/ת בשלב הסופי. אם הטכנאי שיניים לא מספיק מיומן בבניית חרסינה בטכניקות שונות, ולא אומן בנשמה ,אז ככל הנראה אתם לא תקבלו  את אפקט המושלם על השיניים החדשות שלכם. חשוב לעבוד עם טכנאים מסויימים ולתגמל אותם בהתאם (חלוקה נכונה היא 50/50) מפני שהמראה הסופי היא העבודה של הטכנאי. הרופא המטפל חייב לדעת לבחור טכנאי ברמה גבוהה עם פרמטרים ברורים מה הידע והכלים הנדרשים ממנו על מנת לבצע ציפויי חרסינה.

5. גילוף אבחנתי

על מנת לקבל החלטה מושכלת, תחילה מגלפים עם שעווה את השיניים העתידיות לפני תיחלת הטיפול. למה זה חשוב?״מחשבה תחילה, מפתח להצלחה״ תחילה מתכננים את השיניים העתידיות להיות, הכוללת הדמייה דיגיטלית, ורק אז מבצעים. בדיוק כמו שבונים בניין, תמיד התכנון בא לפני שלב הביצוע. מטופל יכול לראות את השיניים שלו במודל ולהתרשם, ורק אז הדרך לקבלת ההחלטה קלה יותר.

6.  mock up – הדמייה בפה

הדמייה בפיו המטופל המשמשת כאב טיפוס לתוצאה הסופית של הציפויים העתידיים לפני ביצוע ההשחזה או קבלת החלטה. ניתן להדפיס מודל בתלת מימד או לבצע הדמייה דיגיטלית, על מנת להמחיש למטופל את התוצאה הסופית. למה ההדמיה חשובה? ראשית, מטופל יכול לראות איך זה יראה בסוף לפני קבלת החלטה בלי הפתעות. הכל מתוכנן מראש, ברגע שהוא אוהב את התוצאה, הדרך לקבלת ציפויים סופיים תהייה קלה יותר. שנית, דרך הדמייה ניתן לשלוט בעומק השחזה של השן, ולפעמים אין צורך בכלל להוריד מחומר שן אלא להוסיף חומר שן. בשיטה זו, ההשחזה שתתבצע תהיי זעיר-פולשנית, ללא הורדה מסיבית מחומר שן.

7. טיפול אסתטי בחניכיים עם לייזר 

לחלק נכבד מהמטופלים יש צורך בעיצוב של החניכיים לצורך אסתטי, על מנת לקבל קו אחיד ומוסדר של רקמה רכה. השימוש בלייזר דיודה או ארביום יתרון רב על פני טיפול הקונווציונאלי מכמה סיבות, ראשית, אין צורך בחתכים ו/או תפרים שנית, החלמה מהירה מאוד, שלישית, אין צורך בישיבה נוספת, ולסיום, טיפול חניכיים אסתטי מתבצע באותו מפגש.

8. הדבקה של ציפויי חרסינה 

הדבקת ציפוי חרסינה היא אחד הדברים המסורבלים לביצוע .על מנת לבצע הדבקה של ציפוי בצורה מאוד מדוייקת, חייבים להדביק ציפויים תחת בידוד של סכר גומי עם יובש מקסימלי, ללא רוק ו/או שאריות דם. במידה ולא נעשה זאת, תווצר דליפה לזגוגית השן אשר יכתים את הציפוי ויאפר את הצבע של השן. ההדבקה חייבת להתבצע תחת הגדלה של מיקרוסקופ, כדי לשלול מרווחים בין הציפוי לבין השן.

עובי הדבק חייב 3 מיקרון. ככל שיש יותר מרווחים בין הציפוי לכתר ככה הסיכוי לשבר ולכישלון העבודה גדול יותר. את הציפויים חייבים להדביק כל שן בנפרד ולא ביחד, לבדוק נקודות מגע בין השיניים הסמוכות, ולהוריד עודפי צמנט. ההדבקה עצמה מתבצעת עם צמנט מקומפוזיט עם הקשייה של האור. מיומנות רופא משחקת תפקיד מרכזי בשלב ההדבקה.

9. תורת הצבעים 

חובה לקחת צבע של גדם השן המושחזת עם מפתח ייחודי, על מנת לבטל השתקפות של השן דרך הציפוי. הצבע של הגדם ישפיע על בחירת סוג הציפוי (אטום, שקוף). סוג החומר שאנחנו רוצים לבצע את הציפוי (חרסינה פלדפטית, חרסינה ליטיום דסיליקט, או שילוב של שניהם), הענקת אפקטים לציפוי (להבים שקופים, צביעה פנימית לתת מראה טבעי) טופוגרמיה של הציפוי ומרקם של פני שטח.

10. ציפוי זמני /ציפוי כשחזור מעבר

לא רצוי לבצע ציפויים במעבדה בגלל עובי הציפוי, לכן על הרופא להיות מוכן מראש לדעת ולהכין ציפויים זמניים לאחר שבוצעה השחזה ונלקחה מידה לציפויים קבועים. ישנם טכניקות שונות להכנת ציפויים זמניים ראויים ואסתטיים. אי אפשר לשחרר מטופל עם ציפויים זמניים לא יפים, מאוד חשוב ששלב המעבר לא יהיה סבל מבחינתו, על הרופא להיות מיומן לבצע ציפוי זמני בצורה ראויה ואסתטית.

ד״ר אריאל סביון, בעלים ומייסד של ״סביון קליניק״ – קליניקה לרפואת שיניים בשילוב לייזר תחת מיקרוסקופ דנטלי הדוגל  גישה זעיר-פולשנית. ד״ר סביון נמנה בין החלוצים ברפואת שיניים מיקרוסקופית, בעל ניסיון רב באסתטיקה דנטלית.

ד"ר אריאל סביון
ד"ר אריאל סביון

ד״ר אריאל סביון רופא שיניים מעל 15 שנה, בעל תואר מאסטר כפול (גרמניה) במדעי הלייזר ומדעי האימפלנטולוגיה (שתלים דנטליים). משמש כמנהל רפואי של תאגיד שיניים ״סביון מדיקל סנטר בע״מ. בעלים של מועדון לימודי יוקרתי master_ implant, המכשיר רופאי שיניים בתחומים שונים. מדריך מוסמך היחידי בארץ של World Clinical Laser Institute בתחום מדעי הלייזר ברפואת שיניים בישראל. ד״ר סביון, מוביל דעה של חברות מובילות בארץ ובעולם, חוקר ומרצה בינלאומי בתחום רפואת שיניים בלייזר, רפואת חניכיים ושתלים דנטליים.

לקביעת תור התקשרו

טיפולים דנטליים

לפרטים נוספים וקביעת תור צרו קשר עוד היום

10 טיפים לציפויי חרסינה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​